REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Polskie sukcesy architektoniczne w Baku

  • Autor: mazowieckie.pl
  • 05 kwi 2016 12:47
Polskie sukcesy architektoniczne w Baku
fot. mazowieckie.pl

Fotografie budowli powstałych według projektów znakomitych polskich twórców zawisły w holu głównym Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego. Każde z prezentowanych zdjęć przedstawia polskie dokonania architektoniczne w Baku.

REKLAMA

Ekspozycję można oglądać od 1 do 14 kwietnia. Autorem fotografii jest Vugar Ibadov. Wystawa jest okazją do przybliżenia dokonań polskich architektów – m.in. Józefa Gosławskiego, Józefa Płoszki, Eugeniusza Skibińskiego oraz innych, którzy wznieśli w Baku takie budowle jak gmachy urzędu miejskiego, pałace Tagijewa i Muchtarowa, Żeńską Szkołę Muzułmańską, a także domy mieszkalne znajdujące się w centrum stolicy Azerbejdżanu.

Czerpiąc z miejscowej tradycji dawnej sztuki budowlanej Baku, polscy konstruktorzy przyczynili się do powstania nowego ujęcia architektury, które łączy w sobie syntezę wschodniej i zachodniej sztuki. Ten nowy styl w budownictwie został określony przez specjalistów "romantyzmem bakijskim".

Organizacja wystawy jest jednym z efektów spotkania wojewody mazowieckiego z ambasadorem Azerbejdżanu. Hasan Aziz ogly Hasanov rozmawiał ze Zdzisławem Sipierą o możliwości zaprezentowania wystaw na terenie urzędu, ilustrujących współpracę oraz stosunki dyplomatyczne między Polską a Azerbejdżanem.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY