REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Poznaj historie polskich architektek

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 20 sty 2017 11:45
Poznaj historie polskich architektek
fot. mat. prasowe

Zamieszczone w książce "Architektki" eseje poświęcone sześciu wybitnym twórczyniom próbują uświadomić nam rolę kobiet w kształtowaniu modernistycznej wizji architektury i urbanistyki polskiej. Jednocześnie spierają się z wciąż obecnym stereotypem patriarchalnego świata budowniczych, w którym jedynym „ojcem dzieła” nadal pozostaje mężczyzna-architekt.

REKLAMA

Eseje o Dianie Reiterównie (Barbara Zbroja), Barbarze Brukalskiej (Marta Leśniakowska), Helenie Syrkusowej (Rafał Ochęduszko), Halinie Skibniewskiej (Marta A. Urbańska), Jadwidze Grabowskiej-Hawrylak (Łukasz Wojciechowski) i Anatolii Hryniewickiej-Piotrowskiej (Szymon Piotr Kubiak) ukazują nam zarówno wpływ tych niezwykłych kobiet na polską myśl architektoniczną, jak i ich osobiste często portrety.

- Każda z opisanych w książce bohaterek w odmienny sposób kształtowała historię polskiej architektury i zapisała w niej swój oryginalny rozdział. Opowiadając się po stronie modernizmu, wpisały się tym samym w historię polskiej nowoczesności, którą dziś na nowo odkrywamy i analizujemy. Książka, którą czytelnicy właśnie otrzymują, jest niezwykle cennym opracowaniem, podkreślającym znaczenie kobiet dla polskiej architektury, a także inspiracją do dalszego studiowania osiągnięć zarówno postaci w niej opisanych, jak i wielu innych, które oczekują dopiero na odkrycie- pisze we wstępie Andrzej Szczerski.

Książka "Architektki" pod redakcją Ewy Mańkowskiej-Grin ukazała się w Wydawnictwie EMG.

24 stycznia w Warszawskiej Zachęcie odbędzie się promocja książki połączona z dyskusją. W dyskusji wezmą udział prof. Marta Leśniakowska i prof. Ewa Kuryłowicz. Prowadzenie: Irek Grin 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY