REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Prace Jana Karpiela "Bułecki" i Marcina Steidela na wystawie

  • Autor: PAP
  • 22 sty 2016 11:16
fot. Fotolia

Odczytywanie inspiracji sztuką ludową i folklorem w pracach współczesnych artystów, m.in. złotników, architektów czy projektantów mody będą tematem wystawy "OD/KODOWANIE", która otwarta zostanie w Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu Dolnym. Zobaczymy m.in. prace rzeźbiarza Marcina Rząsy, architektów Jana Karpiela "Bułecki" i Marcina Steidela.

REKLAMA

Wystawa ma ukazać proces "kodowania" w sztuce współczesnej motywów tradycyjnych, czerpanych z m.in. z kultury ludowej, folkloru, także tych podyktowanych pochodzeniem twórcy i jego stosunkiem do tradycji i obyczajów. - Zapraszamy do "odkodowania" i odczytania na swój własny sposób tradycji i dziedzictwa kulturowego "zakodowanego" w sztuce współczesnej" - powiedział kurator wystawy Seweryn Kuter z Muzeum Nadwiślańskiego.

Jak dodał, wystawa jest też próbą zweryfikowania stosunku współczesnych artystów do tradycji, oraz wskazania źródeł artystycznych inspiracji.

- Zastanowimy się, czy artystów interesują dziś formy i motywy tradycyjne oraz używanie materiałów typowych dla twórców ludowych? Czy raczej nastawieni są tylko na stylizację swoich dzieł na "ludowe"? A może inspirują ich jedynie regionalne motywy, które ulegają daleko idącym przetworzeniom? - zaznaczył Kuter.

Na wystawie zaprezentowana będzie twórczość artystów z Zakopanego - miejsca o bogatej i specyficznej tradycji, które od połowy XIX wieku inspirowało i przyciągało wielu twórców i intelektualistów. Można będzie oglądać prace rzeźbiarza Marcina Rząsy, projektantki mody Elżbiety Krzemińskiej-Owczarz, architektów Jana Karpiela "Bułecki" i Marcina Steidela oraz jubilera Przemysława Wańczyka.

Pokazane zostaną także prace kilkunastu polskich artystów złotników ze Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych. Będzie to głównie biżuteria "folkowa", inspirowana motywami twórczości ludowej.

Na wystawie zaprezentowana będzie też biżuteria artystyczna z kolekcji Magdaleny Kwiatkiewicz. Wśród prac znajdą się również przykłady biżuterii historycznej, pokazujące "kodowanie" tradycji przez wcześniejsze pokolenia złotników.

Wystawę "OD/KODOWANIE" można będzie oglądać do 10 kwietnia. W czwartki Muzeum oferuje oprowadzanie tematyczne po wystawie.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY