REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Proces makiet – wystawa nie tylko dla miłośników architektury i Poznania

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 07 kwi 2016 14:41
Proces makiet – wystawa nie tylko dla miłośników architektury i Poznania
Proces makiet – wystawa w Starym Browarze, fot. materiały prasowe

Od 18 kwietnia przez miesiąc w Atrium Starego Browaru będzie można obejrzeć wystawę makiet, które powstały w czasie studiów architektonicznych na Politechnice Poznańskiej. Wiele z nich to niezwykłe miniatury Poznania i jego okolic. Opowie o nich ich twórca, architekt Dymitr Nowa.

REKLAMA

Wystawa składa się z 22 eksponatów, drobiazgowo opracowanych makiet budynków i fragmentów przestrzeni, pieczołowicie przechowywanych latami przez absolwenta Politechniki Poznańskiej, Dymitra Nowaka. Wśród nich połowę stanowią obiekty przedstawiające Poznań, m.in. Śródkę, Rynek Bernardyński, okolice Mostu Bolesława Chrobrego, ulicę Klasztorną, Sarnią, wieżowiec w południowo-wschodniej części Poznania. Nie brakuje też makiet z innych części Wielkopolski, jak nagrodzona makieta pt. „Bridge Restaurant” nad Wartą w okolicy Obornik, czy projekt rewitalizacji terenów pogórniczych w Kleczewie koło Konina. Ważnym dla autora projektem jest też wykonane z balsy odwzorowanie niezrealizowanego projektu Santiago Calatravy w strefie Zero w Nowym Jorku.

Każda z prezentowanych makiet została nie tylko opatrzona komentarzem autora, ale także informacją o skali, czasie w którym powstawała (od kilku do nawet kilkuset godzin), dacie realizacji i zastosowanych materiałach.

- Przygotowana przeze mnie wystawa pokazuje różnorodność podejścia do tworzenia symbolicznych odwzorowań rzeczywistości w trójwymiarze, jak i szybko zmieniającą się technologię ich tworzenia - mówi jej autor, Dymitr Nowak. - Jeszcze niedawno makiety wykonywano ręcznie za pomocą nożyczek, papieru i kleju. Od kilku lat pojawiła się możliwość wycinania i grawerowania laserowego. W najbliższym czasie bardzo popularne staną się drukarki 3D, a to sprawi, że makiety wykonywane ręcznie czy cięte laserem przejdą do historii. Zależało mi, aby pokazać tytułowy proces makiet w przestrzeni odwiedzanej nie tylko przez pasjonatów i studentów, stąd mój pomysł na Stary Browar, który jest niekwestionowaną ikoną architektury i miejscem spotkań wielu osób o szerokich horyzontach – dodaje architekt.

- Kiedy młody poznański architekt zgłosił się do nas z projektem wystawy makiet, nie zastanawialiśmy się długo  – mówi Joanna Tupalska, Creative Marketing Manager Starego Browaru. Mimo, że część makiet ma pewne studenckie niedociągnięcia, pasja i zaangażowanie, jakie włożył w ich przygotowanie zrobiła na nas wrażenie. Cieszymy się, że możemy wspierać takie osoby jak on – ambitne, pracowite, pełne zapału, kochające nasze miasto  – dodaje.

Proces makiet

Wystawa architektoniczna, Stary Browar, Atrium, 18 kwietnia – 18 maja 2016 r.

Wernisaż: 18 kwietnia (poniedziałek), godz. 19:00. Wstęp wolny.

Zwiedzanie wystawy z autorem: soboty 23 i 30 kwietnia oraz 7 i 14 maja, godz. 11:00, 12:00, 13:00 (ok. 30 min.), zapisy w Punktach Informacyjnych. Wstęp wolny.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY