REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Rainer Mahlamäki we Wrocławiu

  • Autor: Muzeum Architektury we Wrocławiu
  • 14 wrz 2016 11:33
Rainer Mahlamäki we Wrocławiu
Rainer Mahlamäki photo Aleksi Poutanen
Rainer Mahlamäki we Wrocławiu
Rainer Mahlamäki we Wrocławiu
Rainer Mahlamäki we Wrocławiu
Rainer Mahlamäki we Wrocławiu
Rainer Mahlamäki we Wrocławiu

Gwiazda światowej architektury, autor projektu Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie, będzie gościem specjalnym Muzeum Architektury we Wrocławiu.

REKLAMA

Wykład zatytułowany „Notatki o współczesnej architekturze Finlandii” odbędzie się 22 września o godzinie 17.00, dotyczyć będzie współczesnej architektury fińskiej – jej źródeł i inspiracji. Profesor Rainer Mahlamäki opowie również o pracy nad projektem Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz o najciekawszych realizacjach architektonicznych pokazywanych na wystawie “Podróż do Finlandii – Architektura i Design”, prezentowanej w Muzeum Architektury we Wrocławiu od 15 września do 2 października 2016. Wykład odbędzie się w języku angielskim.

Rainer Mahlamäki - fiński architekt, dziekan i profesor na wydziale architektury współczesnej w Szkole Architektury na Uniwersytecie w Oulu, Finlandia. Jest współzałożycielem biura projektowego Lahdelma&Mahlamäki Architects.

W latach 2007 i 2011 pełnił funkcję prezesa fińskiego Stowarzyszenia Architektów (SAFA). Od 2002 do 2006 roku był przewodniczącym rady muzealnej w Muzeum Architektury Fińskiej. Prowadzona przez Rainera Mahlamäkiego pracownia Lahdelma & Mahlamäki Architects istnieje od 1987 roku. W tym czasie zdobyła 37 pierwszych nagród (m.in. za projekty Ambasady Finlandii w Japonii, Biblioteki w Espoo czy kaplicy w Rovaniemi) oraz 58 innych wyróżnień w konkursach architektonicznych na całym świecie. 

Do najważniejszych osiągnięć biura należą realizacje Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie, Fińskie Muzeum Lasu i Centrum Informacji Lusto, Centrum Sztuki Ludowej w Kaustinen oraz Fińskie Centrum Natury Haltia w Espoo.

Ostatnim sukcesem pracowni jest nagroda w międzynarodowym konkursie na projekt Muzeum Wikingów w Norwegii oraz zaproszenie do międzynarodowego konkursu na projekt Muzeum Sztuki Współczesnej w Rydze w 2016 roku.

Twórczość Rainera Mahlamäkiego była prezentowana w wielu prestiżowych magazynach dotyczących współczesnej architektury i designu, m.in. w World Architecture, DOMUS, L’Archa, Architectural Review and Detail. Architekt pokazywał swoje projekty na wystawach  w Mediolanie, Wenecji, Nowym Jorku, w Brazylii i w Niemczech.

O wystawie Podróż do Finlandii – Architektura i Design

Fińska architektura jest znana na całym świecie. W czasie niespełna stulecia Finlandia przeszła wielką architektoniczną przemianę. Narodowy charakter i dziedzictwo dalekiej północy przyczyniły się do tego, że Finlandia wyprzedziła inne kraje zarówno pod względem jakości życia, jak i innowacyjności. Od XIX wieku budynki publiczne projektowane przez najlepszych architektów kształtowały podstawy rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i stały się częścią tożsamości narodowej mieszkańców kraju. Finlandia słynie z modernistycznej architektury XX wieku, na którą silny wpływ wywarł Alvar Aalto. Impulsem dla fińskiego modernizmu stała się tradycja stosowania prostych form i wykorzystania drewna. Jej wpływ jest wyraźnie widoczny również we współczesnej architekturze. Bliski związek z naturą w połączeniu z silnym wpływem idei modernizmu decydują o oszczędnej elegancji fińskiej architektury, w której pragmatyzm łączy się z komfortem i optymalnym wykorzystaniem materiałów.

Wystawa realizowana jest w ramach obchodów Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016, w dziedzinie kuratorskiej Architektura.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY