REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Rene Hougaard - duński wizjoner

  • Autor: dobrzemieszkaj.pl
  • 07 lis 2017 11:28
Rene Hougaard - duński wizjoner
Projekty Rene Hougaard. Fot ARDE design studio

Skąd czerpie inspiracje? Co go pasjonuje? Jak wyglądała jego droga do sukcesu? Jeden z najciekawszych duńskich designerów będzie gościem specjalnym nadchodzącego Forum Dobrego Designu w Warszawie.

REKLAMA

Rene Hougaard (rocznik 1977) projektuje pod nazwą ARDE. Jest jednym z najciekawszych duńskich projektantów młodego pokolenia. Choć własne studio projektowe założył dopiero w 2014 roku, w jego portfolio znaleźć można projekty dla uznanej duńskiej marki BoConcept, a także dla wielu innych marek związanych przede wszystkim z branżą meblową: Mogens Hansen Furniture, Newworks, Nuance Scandinavia, Haslev Furniture, Magnus Olesen czy Wendelbo.

Skąd czerpie inspiracje? Co go pasjonuje? Jak wyglądała jego droga do pełnej sukcesów działalności na trudnym, bo pełnym zdolnych twórców skandynawskim rynku? Tym, co on sam chętnie podkreśla, są długie rodzinne tradycje pracy rzemieślniczej. Jego rodzina od wielu pokoleń zajmuje się obróbką drewna i wytwarzaniem mebli. Czy dzieciństwo spędzone w warsztacie rzemieślniczym pomaga w przyszłej karierze designera?

- Nie miałem na to żadnego wpływu - odpowiada Rene Hougaard. - Rzemiosło po prostu było częścią mojego życia. Wśród moich wspomnień z dzieciństwa przeważają te z rodzinnego warsztatu, gdzie już jako kilkuletnie dziecko mogłem posługiwać się maszynami, które raczej absolutnie nie powinny znaleźć się w rękach małego szkraba - śmieje się. - Od dzieciństwa pasjonowało mnie tworzenie zupełnie nowych rzeczy. W takich warunkach po prostu musiałem zostać projektantem. 

Mawia sam o sobie, że jest skończonym perfekcjonistą. - To niewiarygodnie trudne, ale i bardzo inspirujące doświadczenie - dokonywać ciągłych ulepszeń, wynosić estetykę, ale i funkcjonalność projektu na coraz wyższy poziom.

Po dzieciństwie spędzonym w rodzinnym warsztacie nie było niespodzianką, że Rene Hougaard ukończył studia z zakresu architektury i wzornictwa w duńskiej Aarhus School of Architecture. Był rok 2003.  W tym samym roku zdarzyło się coś, co sprawiło, że jego kariera nabrała rozpędu. Młody projektant wygrał Bo Bedre Talent Award, znany w Danii konkurs dla młodych talentów z dziedziny designu. Jednym z jego jurorów była słynna nie tylko w Danii projektantka, Nanna Ditzel, która namówiła go, aby kontynuował na serio przygodę z designem. To był dla niego impuls do dalszego działania - wraz ze wspólnikiem założył pierwszą pracownię, w której projektował  oraz samodzielnie wywarzał meble.

Droga do autorskiej pracowni designu była jednak w jego przypadku dosyć długa. Po kilku latach pierwszą pracownię o nazwie dnmark sprzedał prywatnemu funduszowi Erhvervsinvest, na swoim koncie miał także półtoraroczny epizod w biurze architektonicznym, a następnie pięcioletnią karierę w słynnej duńskiej firmie BoConcept, która może się pochwalić ponad 300 sklepami w ponad 65 krajach całego świata. W 2014 roku postanowił postawić na samodzielną działalność projektową zakładając studio projektowe ARDE. Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY