REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Rzeźbiarz, malarz, projektant i pedagog. To Jerzy Kędziora wskazał nowy kierunek w rzeźbie

  • Autor: PAP
  • 08 wrz 2016 13:25
fot. pixabay.com

Wystawę "Między wodą a niebem" Rzeźb Balansujących Jerzego Kędziory można  oglądać nad Wisłą - na kładce o. Bernatki w Krakowie. Dziewięć figur akrobatów zawieszonych na linach i prętach, z jednym lub dwoma punktami podparcia, zdaje się przeczyć prawom grawitacji.

REKLAMA

"Te rzeźby żyją siłami natury" - mówił artysta. Pod jego okiem rzeźby montowali alpiniści.

Wystawa rzeźb na kładce o. Bernatka jest rozpoczęciem europejskiego projektu ukazania tych dzieł w szczególnych zaułkach przestrzeni publicznej kontynentu.

Projekt krystalizował się od lat, wcześniejsze pomysły na takie wystawy dotyczyły mostów Przyjaźni w Cieszynie i Strasburgu, mostu Brooklińskiego w hołdzie jego budowniczym, wiaduktów nieczynnej kolejki w nowojorskiej Chelsea, między kanałami Amsterdamu czy Wenecji.

Wystawa ma charakter otwarty. Artysta adresuje ją do środowiska twórców i odbiorców sztuki, ale też do przypadkowego widza, który z balansującymi na wietrze, nad nurtem rzeki rzeźbami może zetknąć się zupełnie przypadkowo.

"Rzeźby przeze mnie tworzone uosabiają odrealnione, choć towarzyszące wielu ludziom marzenie przejścia po linie" - mówił o swoich pracach Jarzy Kędziora.

Organizatorem pierwszej edycji wydarzenia "Między wodą a niebem" - ekspozycji Rzeźb Balansujących jest Fundacja Art&Balance, która powstała z inicjatywy Jerzego Kędziory. Celem Fundacji jest m.in. kultywowanie i promocja dziedzictwa narodowego, propagowanie wiedzy o sztuce i twórczości Jerzego Jotki Kądziory oraz przywracanie znaczenia i obecności sztuki, ze szczególnym uwzględnieniem rzeźby, dla przestrzeni publicznej.

Jak podkreślają organizatorzy wystawy, Jerzy Kędziora - rzeźbiarz, malarz, projektant i pedagog, wskazał nowy kierunek w rzeźbie, w którym wykorzystanie praw fizyki i eksperymentu sprawiło, że na pozór ciężkie i stateczne formy stały się ulotnymi. Są jedynymi statuami w świecie, które ustawione luźno jednym-dwoma punktami podparcia, np. na linie, pręcie, szczycie piramidy, utrzymują równowagę, przecząc prawom grawitacji. W większych zestawach wystawienniczych tworzą spektakle, rozgrywane między niebem a ziemią, jak "Globalne balanse" w Dubaju i Abu Dhabi, "Powyżej oczu" w Berlinie, "Podniebny spektakl" w Lourdes i wiele innych.

Największy, stały zbiór rzeźb balansujących Jerzego Kędziory posiada Fundacja Sztuki przy berlińskich Klinikach Czerwonego Krzyża, a znajdująca się w Bydgoszczy rzeźba "Przechodzący przez rzekę" stała się nowym symbolem miasta.

Rzeźby Jerzego Kędziory z wystaw i konkursów wracają z laurami i wyróżnieniami. W ostatnim czasie na szczególnych warunkach gościły twórcę amerykańskie imprezy: Miami Art przy Art Basel, New York Art, Art San Diego oraz Monaco Art. A londyńskie Kinetic Art, Muzeum Ann Norton w Palm Beach i MOCA w Miami zorganizowały twórcy duże indywidualne wystawy.

Wernisaż wystawy zaplanowano na czwartek wieczorem. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Wystawa potrwa do 12 grudnia.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY