REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Skanska wie, jak walczyć z hałasem

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 07 kwi 2016 13:04
Skanska wie, jak walczyć z hałasem
Ekrany akustyczne typu zielona ściana, fot. Skanska
Skanska wie, jak walczyć z hałasem
Skanska wie, jak walczyć z hałasem
Skanska wie, jak walczyć z hałasem
Skanska wie, jak walczyć z hałasem

W ostatnich latach notujemy systematyczny wzrost hałasu w środowisku. To coraz bardziej odczuwalny problem, który ma negatywny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie, powodując m.in. stres, brak koncentracji, zakłócenie snu czy zmniejszenie wydajności naszej pracy. Jak możemy zniwelować poziom hałasu?

REKLAMA

Remedium na hałas komunikacyjny

Czynnikami, które powodują wzrost hałasu, są przede wszystkim urbanizacja, rozwój gospodarczy i transport samochodowy. Ten ostatni jest przyczyną powstawania hałasu komunikacyjnego, który jest najbardziej powszechny w Europie. Według badań WHO - co trzeci mieszkaniec naszego kontynentu narażony jest na szkodliwe działanie tego rodzaju hałasu.

Sama infrastruktura drogowa ani nowinki technologiczne udoskonalające nasze samochody nie wystarczą, aby w pełni zredukować hałas i chronić osoby, które mieszkają i pracują w pobliżu szlaków komunikacyjnych. Wyzwaniem staje się znalezienie skutecznego sposobu ochrony ludzi i środowiska naturalnego przed hałasem. Jednym z nich są ekrany akustyczne.

Made by Skanska

Skanska posiada w Rzeszowie własną wytwórnię paneli akustycznych. - To tu produkujemy panele typu „zielona ściana”, które przeszły pozytywną ocenę techniczną potwierdzającą ich skuteczność – zaznacza Bartosz Zimek, kierownik projektów, Skanska. – Nasze panele zdały także testy w niezależnych ośrodkach badawczych Politechniki Śląskiej w Gliwicach oraz Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. W ramach serii badań naukowcy testowali: odporność na uderzenie kamieniem, zużycie, pożar zarośli, a także przeprowadzili obliczenia statyczno-wytrzymałościowe.

Skanska realizuje inwestycje ekranowe na terenie całego kraju. - W sumie zamontowaliśmy już ponad 110 tys. mkw. paneli akustycznych w całej Polsce, z czego ponad 60 tys. mkw. zostało wyprodukowanych w naszej wytwórni – informuje Bartosz Polański, kierownik robót, Skanska.

Zielona ściana

Ekrany nieprzezierne, czyli tzw. zielona ściana (Green S Wall) są jednym z najczęściej stosowanych rozwiązań w walce z hałasem komunikacyjnym. Są wykonane głównie z wełny mineralnej oraz tkanin chroniących materiał izolacyjny. Panele te montowane są przede wszystkim na terenach, gdzie zabudowania mieszkalne znajdują się w pewnej odległości od drogi. Ekrany pochłaniają dźwięki z powietrza i „zatrzymują” je w środku poprzez zastosowanie wełny. Dzięki zielonemu kolorowi panele idealnie komponują się z otoczeniem, a aby stały się jego niezauważalnym elementem dodatkowo obsadza się je roślinnością pnącą. Wspinanie się pnączy umożliwia stalowa krata, która umieszczona jest na zewnątrz paneli. Rośliny wzmacniają efekt zielonej ściany, co poprawia estetykę otoczenia oraz stanowi dodatkową izolację dźwiękochłonną.

Plexiglas SoundStop

Ekrany przezierne (przezroczyste) są wykonane głównie ze szkła akrylowego bądź poliwęglanu i są osadzone w ramach aluminiowych. Przepuszczają światło, dlatego stosuje się je głównie w miastach przy zabudowaniach. Zalicza się je do ekranów odbijających, ponieważ nie pochłaniają one dźwięku, a jedynie stanowią zaporę dla fali akustycznej.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY