REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Spotkanie z wybitnym architektem i historykiem sztuki w Krakowie

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 13 kwi 2016 14:02
Spotkanie z wybitnym architektem i historykiem sztuki w Krakowie
fot. Fotolia

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza miłośników architektury i historii na spotkanie z wybitnym architektem Witoldem Cęckiewiczem oraz historykiem i krytykiem sztuki Wojciechem Szymańskim. Spotkanie odbędzie się w ramach wydarzenia Pamiętaj z nami.

REKLAMA

Wydarzenie Pamiętaj z nami to święto trzech dbających o pamięć o czasach II wojny światowej oddziałów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa: Ulicy Pomorskiej, Apteki pod Orłem i Fabryki Emalia Oskara Schindlera. Tworzą one Trasę Pamięci.

Tegoroczne Pamiętaj z nami (15–16 kwietnia 2016 r.) niemal w całości będzie poświęcone historii dawnego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Plaszów, który najpierw był obozem pracy, a następnie przekształcony został w obóz koncentracyjny.

Spotkanie z architektem Witoldem Cęckiewiczem i historykiem Wojciechem Szymańskim, odbędzie się 16 kwietnia 2016 roku o godz. 11 w Fabryce Emalia Oskara Schindlera w Krakowie.

Prof. dr hab. inż. arch. Witold Cęckiewicz urodził się w Nowym Brzesku w 1924 roku. W latach 1936-1939 był uczniem gimnazjum im. Augusta Witkowskiego w Krakowie. W czasie okupacji niemieckiej uczestniczył w tajnych kompletach oraz uczęszczał do Państwowej Szkoły Budownictwa w Krakowie. Przede wszystkim należy wspomnieć, iż Witold Cęckiewicz był żołnierzem Armii Krajowej i brał udział w akcji „Burza” za co został dwukrotnie odznaczony. Po zakończeniu okrutnej wojny rozpoczął studia na Wydziale Architektury (Wydział Politechniczny przy Akademii Górniczej w Krakowie), które ukończył z wyróżnieniem.

W latach 1955-1960 był głównym architektem Miasta Krakowa, a w 1979 roku uzyskał tytuł profesora zwyczajnego. Jego dorobek naukowy to nie tylko liczne prace studialno-badawcze z zakresu urbanistyki i architektury, ponad 100 publikacji w fachowej literaturze w Polsce i zagranicą, ale także wydany w ostatnich latach zbiór esejów oraz 3 tomiki wierszy. Cęckiewicz jest oczywiście autorem wielu dzieł z zakresu urbanistyki i architektury, w tym budowli użyteczności publicznej, czego przykładem może być Ośrodek Wczasów Dziecięcych w Kowańcu i Prewentorium w Przegorzałach, za co otrzymał Nagrodę SARP oraz budowli reprezentacyjnych, takich jak m.in. hotel „Cracovia” i kino „Kijów” co wyróżnione zostało Nagrodą Ministra Budownictwa. Ponadto był współautorem zespołu obiektów ambasady polskiej w New Delhi, co uhonorowano nagrodą Building of the Year, którą przyznał rząd Indii w 1978 roku. Należy także dodać, iż jest on projektodawcą Pomnika Ofiar Faszyzmu w Krakowie, który znajduje się na terenie dawnego obozu koncentracyjnego Plaszów.

Wojciech Szymański - doktor nauk humanistycznych w zakresie historii, jest niezależnym kuratorem oraz członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki AICA. Wojciecha Szymańskiego można spotkać w Zakładzie Historii Sztuki Nowoczesnej w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie pracuje jako adiunkt. Warto zwrócić uwagę na jego książkę pt. Argonauci Postminimalizm i sztuka po nowoczesności. Eva Hesse – Felix Gonzalez-Torres – Roni Horn – Derek Jarman, w której autor rozpatruje postminimalizm nie tylko jako nurt w sztuce w Stanach Zjednoczonych w latach 60 i 70 XX wieku, ale także jako tendencję obserwowaną w twórczości wielu artystów, którzy działali w innych czasach czy też nawet w innych miejscach. Szymański jest również współredaktorem feministycznego przewodnika po Krakowie pt. Kraków Kobiet, kuratorem kilkunastu wystaw zbiorowych i indywidualnych oraz projektów artystycznych. Aktualnie w ramach grantu podoktorskiego przyznanego przez Narodowe Centrum Nauki prowadzi badania nad wizualnością i pamięcią I wojny światowej pt. Obrazy (z) Wielkiej Wojny. Sposoby reprezentacji Wielkiej Wojny 1914–1918 w sztuce w Polsce.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY