REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Sukces wystawy polskich szkół designu w Mediolanie

  • Autor: PAP
  • 20 kwi 2017 14:41
fot. shutterstock

Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się wystawa "POLISH DESIGN. Tomorrow is today", prezentowana podczas najważniejszej imprezy w świecie designu – Salone del Mobile 2017 w Mediolanie. Na ekspozycji prezentowały się wydziały projektowe ośmiu polskich państwowych uczelni artystycznych.

REKLAMA

Profesjonalizm, wysoki poziom prac studenckich, zaplecze dydaktyczne polskich uczelni artystycznych wzbudzało niesamowite zainteresowanie zwiedzających - opowiadała Anna Łaszkiewicz, dyrektor Akademickiego Centrum Designu w Łodzi, które było głównym organizatorem wystawy.

Salone del Mobile w Mediolanie to najważniejsze na świecie wydarzenie w dziedzinie designu. Po raz pierwszy na wspólnej wystawie zaprezentowały się na nim wydziały projektowe ośmiu polskich uczelni artystycznych: Akademie Sztuk Pięknych z Gdańska, Katowic, Krakowa, Łodzi, Wrocławia i Warszawy oraz Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu i Akademia Sztuki w Szczecinie.

Kuratorką wystawy i autorką aranżacji była Dorota Koziara - znana polska projektantka prowadząca własne studio w Mediolanie.

Wystawa prezentowana w dniach 4 - 9 kwietnia, w ramach SUPERDESIGN Show miała na celu przybliżenie międzynarodowej publiczności polskiego wzornictwa i unikalnego podejścia do współczesnego projektowania w Polsce. Została zaprojektowana tak, aby pokazać charakterystyczne dla każdej ze szkół projekty i działania edukacyjne wynikające m.in. z kontekstu historycznego i geograficznego, zasobów naturalnych, tradycji danego regionu. "Po raz pierwszy polscy uczestnicy wystawy w takiej formule mieli możliwość zaprezentowania swojego dorobku" - dodała Łaszkiewicz.

ASP we Wrocławiu prezentowała efekty pracy swoich słynnych kierunków kształcących w zakresie wzornictwa szkła i ceramiki, a łódzka uczelnia im. Wł. Strzemińskiego, słynąca z projektowania tkanin i ubioru, relacje z dyplomowych pokazów mody oraz projekty kostiumów teatralnych.

Poznański Uniwersytet Artystyczny pochwalił się wiodącym kierunkiem projektowania mebli, ale też grafiką. ASP w Katowicach pokazała m.in. prace z dziedziny animacji i grafiki, a także innowacyjne projekty medyczne przygotowane dzięki współpracy ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym oraz Fundacją Rozwoju Kardiologii w Zabrzu.

Uczelnia w Gdańsku, słynąca m.in. z projektowania statków i okrętów, obok prezentacji multimedialnych z tych dziedzin, wystawiła m.in. kajak "Rower wodny - zrób to sam", a także biżuterię z bursztynu. Najmłodsza uczelnia, łącząca sztuki wizualne, projektowanie oraz muzykę - Akademia Sztuki w Szczecinie - pokazała w Mediolanie projekty wnętrz, mebli, grafiki i animacji, a warszawska ASP m.in. projekty mebli oraz wzbudzający duże zainteresowanie instrument miejski.

Łaszkiewicz przyznała, że bardzo ciekawym zaskoczeniem była prezentacja ASP w Krakowie - jednej z najstarszych uczelni artystycznych, kojarzonej głównie z tradycją. Tamtejszy Wydział Form Przemysłowych pokazał bowiem futurystyczną instalację MARS 2030 - projekt konfigurowalnej przestrzeni mieszkalnej dla załogowych statków kosmicznych, inspirowany planowanym na 2030 rok lotem załogowym na Marsa. Projekt powstał we współpracy z NASA Ames Research Center.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY