Szczecińska filharmonia szkicu Barozzi/Veiga obchodzi 5. urodzinyPAP - 27-08-2019 13:00


Koncert, film zza kulis, a także zwiedzanie niedostępnych na co dzień zakątków budynku zaplanowano na piąte urodziny szczecińskiej "nowej" filharmonii. Wydarzenia odbędą się 5 września.

"Nadal widać nowość w budynku, ciągle jeszcze nie osłabła ciekawość tym obiektem, co nas bardzo cieszy, a z drugiej strony jest to już całkiem długi czas, bo w ciągu tych pięciu lat, myślę, że możemy się mierzyć z danymi milionowymi, jeśli chodzi o zainteresowanie filharmonią" - powiedziała PAP dyrektor Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie Dorota Serwa.

Impreza urodzinowa będzie nawiązaniem do wydarzeń towarzyszących inauguracji działalności filharmonii w nowej siedzibie, które odbywały się pod hasłem "forte. fortissimo. filharmonia".

Chętni będą mogli zobaczyć niedostępne dla zwiedzających miejsca charakterystycznego białego budynku przy zbiegu ulic Matejki i Małopolskiej. "Nie będzie to typowe zwiedzanie, jakie na co dzień proponujemy, ale rzeczywiście zajrzenie w te najbardziej zamknięte i niedostępne zakamarki, począwszy od tego, że będzie można zobaczyć, jak wygląda zapadnia, a więc - którędy wozimy fortepiany" - powiedziała Serwa.

Uczestnicy zwiedzania obejrzą m.in. garderoby muzyków, będą też mogli się przekonać, co wspólnego ma pokój VIP z jajkiem i czy pracownicy administracji posiadają "spacerniak".

Planowany jest też piknik rodzinny na niedostępnym na co dzień skwerze między budynkiem filharmonii a cerkwią św. Mikołaja. Dla najmłodszych przygotowano konkursy, zabawy, gry i koncerty.

Wieczorem w holu filharmonii wystąpią muzycy orkiestry symfonicznej, tworzący zespół Accord-Strings Ensemble. Zagrają utwory kameralne z kilku epok i w różnych stylach: Stanisława Moniuszki, Richarda Galliano i Astora Piazzolli. W programie imprezy jest też pokaz filmu Mateusza Żeglińskiego, pokazujący filharmonię z perspektywy asystenta dyrygenta.

Muzycy orkiestrowi w powojennym Szczecinie grali od 1948 r. Pierwsze koncerty kameralne odbywały się w dawnym kinie Bałtyk, w Państwowych Zakładach Konfekcyjnych i w remizie tramwajowej. Później dzielili siedzibę z Miejską Radą Narodową (w budynku dzisiejszego Urzędu Miasta). 15 grudnia 1953 r. została utworzona Państwowa Filharmonia w Szczecinie. Imię Mieczysława Karłowicza przyjęła w 1958 roku.

Muzycy koncertowali w sali Urzędu Miasta do 2014 roku. Wtedy otwarto nowy budynek, powstały z inicjatywy Komitetu na rzecz Budowy Nowej Filharmonii. Zaprojektowała go katalońska pracownia architektoniczna Barozzi/Veiga. Nowa siedziba filharmonii zdobyła liczne nagrody, w tym Nagrodę im. Miesa van der Rohe w 2015 roku.