REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Szymon Bogumił Zug: architekt, który przeszedł do historii

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 11 sie 2016 11:47
Szymon Bogumił Zug: architekt, który przeszedł do historii
Kościół Świętej Trójcy w Warszawie. fot. Marcin Białek, wikimedia.com, licencja CC BY-SA 2.0

Kościół Świętej Trójcy, pałac Potockich czy pałac Brühla. To jedne z największych dzieł Szymona Bogumiła Zuga w Warszawie. Właśnie minęła 209-ta rocznica śmierci architekta.

REKLAMA

Szymon Bogumił Zug to jedna z najważniejszych postaci polskiej sceny architektonicznej XVIII wieku i jeden z najbardziej znanych architektów epoki klasycystycznej. Urodził się na terenie Saksonii, ale niemalże całe swoje dorosłe życie spędził na terenie Polski. Projektował głównie w Warszawie.

Jednym z jego największych dzieł pozostaje Kościół Świętej Trójcy w Warszawie. Położony na Placu Małachowskiego zaskakuje rozmachem i wielkością. To jeden z największych w ówczesnych czasach kościołów ewangelicko-augsburskich. Do dziś pozostaje najbardziej istotnym miejscem dla luteran.

Zug stworzył także inne projekty. Warto wymienić m.in. kompleks pałacowo-parkowy na warszawskim Natolinie, przebudowę pałacu Brühla i Szaniawskiego (następnie Blanka), czy przebudowę pałacu Prymasowskiego.

Liczba jego projektów jest  długa. Zug jednocześnie zajmował się ogrodami. To on stworzył park Arkadia na Młocinach, Solec, Powązki czy park na Książęcem. Z bardziej niezwykłych tworów pozostaje Elizeum w stolicy, czyli podziemna rotunda.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY