REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Tajemnica sukcesu królewskiego architekta Dominika Merliniego

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 08 kwi 2016 16:26
Tajemnica sukcesu królewskiego architekta Dominika Merliniego
Pałac na Wodzie, D. Merlini, fot. materiały prasowe

Czy rzeczywiście Dominik Merlini był wybitnym architektem, a może tylko uzdolnionym dekoratorem? W jaki sposób korzystał z dorobku europejskiej architektury swoich czasów? Na czym polegał sukces tej nietuzinkowej postaci królewskiego architekta?

REKLAMA

Merlini to jedno z najsłynniejszych nazwisk w sztuce polskiej drugiej połowy XVIII wieku. Nadworny budowniczy dwóch ostatnich polskich monarchów i jednocześnie postać, która zamyka panowanie architektów z pogranicza włosko-szwajcarskiego na terenie ziem dawnej Rzeczypospolitej. Często nazywany był „architektem stylu Stanisława Augusta”.

O tym, jakim był architektem dowiemy się podczas najbliższego wykładu z cyklu Oświeceniowa Republika Marzeń organizowanego przez Ośrodek Badań nad Epoką Stanisławowską w Muzeum Łazienki Królewskie. Spotkanie odbędzie się 13 kwietnia br. o godzinie 18:00 w Pałacu na Wyspie. Wykład będzie również transmitowany on-line na stronie internetowej Muzeum.

Najbliższy wykład z cyklu Oświeceniowa Republika Marzeń będzie próbą ukazania wielowymiarowości postaci Merliniego i przewartościowania jego związku  z tak zwanym „stylem Stanisławowskim”. Spotkanie poprowadzi dr hab. Barbara Arciszewska, absolwentka Courtauld Institute of Art w Londynie i University of Toronto na stałe związana z Zakładem  Teorii Sztuki w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY