Twórca Pomnika Powstania Warszawskiego Wincenty Kućma uhonorowany Orderem Orła BiałegoPAP - 08-05-2019 10:15


Twórca stołecznego Pomnika Powstania Warszawskiego, Pomnika Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku i Pomnika Armii Krajowej w Kielcach, prof. ASP w Krakowie Wincenty Kućma został uhonorowany przez prezydenta Andrzeja Dudę Orderem Orła Białego.

Prezydent Andrzej Duda odznaczył na Zamku Królewskim Orderami Orła Białego obok Wincentego Kućmy, b. opozycjonistę Czesława Bieleckiego oraz żołnierza AK, badacza tragedii polskiej ludności na Wołyniu w czasie II wojny światowej Władysława Siemaszkę.

Duda mówiąc o Wincentym Kućmie podkreślił, że jest on przez całe swoje życie związany zawodowo z Akademią Sztuk Pięknych w Krakowie, a jego twórczość jest dzisiaj obecna na całym świecie, ponieważ miał kilkadziesiąt wystaw i otrzymał wiele nagród. "Ale nie za to panie profesorze jest ten Order (Orła Białego), ten order jest za niezwykłe dzieła, które pan pozostawia nam i między nami. Które, mam nadzieję, jeszcze pan profesor w przyszłości pozostawi" - powiedział Duda.

Prezydent zauważył, że dzieła Kućmy są nie tylko świadectwem naszej historii, są nie tylko piękne i przejmujące. "Ale one przede wszystkim są także tym obrazem, który kreuje postawy, który kreuje postawy patriotyczne dokumentując w ten niezwykły sposób naszą historię i obrazując naszą pamięć historyczną. Jestem za to ogromnie wdzięczny, to właśnie za to panie profesorze jest ten niezwykły order" - zaznaczył prezydent.

Prof. Kućma urodził się 25 maja 1935 roku w Zbilutce na ziemi kieleckiej, studiował na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom z wyróżnieniem otrzymał w 1962 roku w pracowni prof. Wandy Ślędzińskiej.

Jak napisano na stronie internetowej artysty, Kućma w swojej twórczości rozwija działalność w zakresie rzeźby monumentalnej, małych form rzeźbiarskich, medalierstwa, rysunku, projektowania wnętrz sakralnych oraz urbanistyki. Prace eksponował na 20 wystawach indywidualnych, 75 wystawach zbiorowych w kraju, 53 wystawach za granicą.

Wiele prac Kućmy znajduje się w muzeach i kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą. Brał udział w wielu konkursach rzeźbiarsko - architektonicznych uzyskując około 50 nagród i wyróżnień, w tym Nagroda Miasta Krakowa, nagroda l stopnia Ministra Kultury i Sztuki, I nagroda "Rzeźba roku": 67, 73, 77 II nagroda Biennale w Barcelonie, nagroda II st. Ministerstwa Obrony Narodowej, nagroda II st. Ministerstwa Budownictwa. W roku 1999 otrzymał nagrodę l st. Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia w pracy twórczej i dydaktycznej z zespołem Katedry Sztuk Wizualnych na Wydziale Form Przemysłowych ASP w Krakowie.

Do najważniejszych realizacji monumentalnych Kućmy należą "Idea Kopernika" w New Delhi, Pomnik Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku, Pomnik poległym w obronie Ojczyzny w Częstochowie, Pomnik Powstania Warszawskiego w Warszawie, Wioślarz w Doncaster (Anglia), Pomnik Jana Pawła II w Sochaczewie, Pomnik Armii Krajowej w Kielcach

Do najważniejszych rzeźb Kućmy należą realizacje rzeźbiarskie: "Serce Macedonii", fryz architektoniczny "Kompozycja pozioma" i fontanna w Genewie, fontanna na rynku w Legnicy, "Łuny dymów krematoryjnych" oraz "Epitafium" w Oświęcimiu.