REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Twórczość polskiego architekta Oskara Hansena na wystawie w Yale

  • Autor: PAP
  • 01 wrz 2016 09:11
Twórczość polskiego architekta Oskara Hansena na wystawie w Yale

Wystawa poświęcona twórczości Oskara Hansena, polskiego architekta, artysty, urbanisty przygotowana przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie będzie czynna od 1 września w Yale School of Architecture w New Haven w USA.

REKLAMA

Wystawa w Yale School of Architecture to trzecia odsłona ekspozycji zorganizowanej przez Soledad Gutiérrez, Aleksandrę Kędziorek i Łukasza Rondudę, wyprodukowanej przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie oraz Museu d'Art Contemporani de Barcelona i prezentowanej w MACBA w 2014 roku. W 2015 roku wystawa była pokazywana w Muzeum Serralves w Porto, gdzie obejrzało ją 200 tys. widzów. "Planujemy zakończenie podróży tej wystawy w naszym pawilonie w nad Wisłą w przyszłym roku" - mówi zastępca dyrektora Muzeum Sztuki Nowoczesnej Marcel Andino Velez.

"Tym razem dzieje się odwrotnie niż zazwyczaj: najpierw nasza wystawa prezentowana jest zagranicą, by na końcu trafić w swojej ostatecznej, dojrzałej formie do Polski - powiedział Marcel Andino Velez. - Każda odsłona wystawy jest nieco inna. Bardzo ważna była dla nas współpraca przy wystawie z Muzeum w Barcelonie, które traktujemy jako niemal siostrzaną instytucję. Kiedy już nasze muzeum będzie miało swoją stałą siedzibę na Pl. Defilad, planujemy bliską współpracę z placówką w Barcelonie" - dodał.

"Oskar Hansen. Forma otwarta" to duża wystawa podsumowująca twórczość i postawę polskich architektów: Oskara Hansena i jego żony Zofii Garlińskiej-Hans.

Oskar Hansen był architektem, artystą, urbanista, teoretykiem i pedagogiem związanym z Team 10 i warszawską Akademią Sztuk Pięknych. Wystawa pokazuje ewolucję jego teorii Formy Otwartej od jej źródeł w projektach architektonicznych do zastosowania w filmach eksperymentalnych, grach wizualnych i praktykach performatywnych innych twórców.

Ekspozycja dzieli się na siedem części, obrazujących koncepcję Formy Otwartej Hansena. "Poszczególne części wystawy zazębiają się ze sobą, dzięki czemu kolejność zwiedzania zależy głównie od decyzji odbiorcy, a tym samym wystawa, jako taka również przekazuje doświadczenie Formy Otwartej" - zaznacza Velez.

"Architekt, jako kurator" to część poświęcona podwójnej roli Hansena, jako architekta i kuratora. "Polityka skali" dotyczy utopijnego, socjalistycznego podejścia Hansena do urbanistyki. "Antypomnik" stanowi analizę jednej z pierwszych publicznych dyskusji na temat zastosowania zasad Formy Otwartej w obszarze pamięci, pomników i rzeźby. "Architektura, jako zdarzenie" przedstawia badania prowadzone przez Hansena w dziedzinie cybernetyki, związki architektury z mediami, a także temat architektury mobilnej.

"Dom jako Forma Otwarta" obrazuje - na przykładzie domu i mieszkania według projektu Hansena i jego żony Zofii - szereg postępowych koncepcji architektonicznych wypracowanych podczas budowy. "Sztuka i dydaktyka" opisuje metody dydaktyczne stosowane przez Hansena na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. "Tradycja Formy Otwartej" przedstawia różne podejścia do idei Formy Otwartej na przykładzie prac Grzegorza Kowalskiego, Artura Żmijewskiego, Pawła Althamera, KwieKulik i Pawła Kwieka oraz innych artystów.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY