REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Tworzy ekspozycje, które w sposób silny i emocjonalny opowiadają o historii. Studio Mirosława Nizio ma 15 lat

  • Autor: PAP
  • 21 wrz 2017 18:13
Tworzy ekspozycje, które w sposób silny i emocjonalny opowiadają o historii. Studio Mirosława Nizio ma 15 lat
Mirosław Nizio w trakcie 4 Design Days

Makiety i wizualizacje najważniejszych projektów architektonicznych, takich jak m.in. Muzeum POLIN, Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum im. rodziny Ulmów w Markowej, będzie można oglądać od 22 września na wystawie pracowni Nizio Design International.

REKLAMA

Wystawa z okazji 15-lecia działalności studia Mirosława Nizio, artysty rzeźbiarza, architekta i twórcy wielu ekspozycji muzealnych ważnych dla polskiej kultury, zorganizowana w Galerii Nizio na warszawskiej Pradze, jest formą podsumowania działalności tej pracowni.

Działająca od 2002 r. autorska pracownia architektoniczna Nizio Design International specjalizuje się w projektach związanych ze współczesnym muzealnictwem i ma na swoim koncie kilkadziesiąt wysoko ocenianych w kraju i zagranicą realizacji.

"To ważny dla mnie jubileusz i jako projektanta, który ma swój wkład w kształtowanie polskiej przestrzeni publicznej, i jako człowieka, który uważnie się jej przygląda. Chciałbym, żeby wystawa nie była odbierana jako laurka wystawiona samemu sobie, ale żeby przez pryzmat naszych projektów spojrzeć na to, co w rodzimej architekturze wydarzyło się przez ostatnich 15 lat i dyskutować o tym z publicznością oraz profesjonalistami" - podkreśla Mirosław Nizio.

Podczas wystawy pokazane zostaną takie sztandarowe projekty pracowni, jak m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego; projekt ekspozycji i realizacja wystawy głównej Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN; nagrodzone I nagrodami w konkursie koncepcje architektoniczne Muzeum Współczesnego Wrocław, Muzeum Polaków ratujących Żydów na Podkarpaciu w Markowej i Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie.

"Od Muzeum Powstania Warszawskiego zaczęła się moja zawodowa przygoda z projektowaniem ekspozycji narracyjnych" - wspominał Mirosław Nizio. "To było przedsięwzięcie pionierskie na każdym polu. Wiedzieliśmy, że nie będzie łatwo zrobić nowoczesną i angażującą odbiorców wystawę o wydarzeniu tak bolesnym, jak Powstanie Warszawskie. Powstała interaktywna wystawa, która jest wyważona pod względem formalnym, wierna historii i przystępna dla zwiedzających" - podkreśla architekt.

Za największe wyzwanie w karierze architekt uważa realizację wystawy głównej w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. "Stały za tym największe wymagania, oczekiwania oraz największy +wkład+ historyczny i merytoryczny - tysiąc lat historii Żydów w Polsce. Dzięki temu projektowi rozwinąłem się jako architekt, artysta, projektant, manager. Lata pracy spędzone nad tą potężną narracyjną ekspozycją, wypełnioną specjalnie projektowaną scenografią, multimediami i stanowiskami interaktywnymi, zaowocowały stworzeniem drugiego z najchętniej odwiedzanych muzeów w Polsce, po Muzeum Powstania Warszawskiego. POLIN uhonorowano w 2016 roku prestiżową nagrodą European Museum of the Year" - przypomniał Nizio.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY