W obiektywie: chaotyczna barakowa zabudowa i symbol postępu - komputery i InternetPropertyDesign.pl - 06-08-2019 12:02


„Internety” Szymona Rogińskiego to photobook wydany przez Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki, prezentujący najnowszy cykl fotograficzny artysty. Publikacja uzupełniona esejami Edwina Bendyka i prof. Moniki Kostery ukazuje współczesny polski krajobraz zurbanizowany na przykładzie budynków, w których sprzedawane są usługi kojarzone z nowoczesnością – komputery i Internet.

Artysta zestawia ze sobą dwa światy – chaotycznej barakowej zabudowy, która otacza nas na co dzień i tytułowego Internetu będącego symbolem postępu.

Pierwsza wersja tego projektu została zaprezentowana na wystawie „Czego dowiedziałeś się z Facebooka” w ramach 3. Międzynarodowego Triennale w Tibilisi (2018). Wydanie zostało przygotowane w dwóch wersjach językowych i poszerzone o dodatkowe teksty i fotografie.

Szymon Rogiński jest autorem m.in. cykli fotograficznych Poland Synesthesis (2002‒2006), Projekt UFO (2005‒2007), Borderlands (2015), The Internets (2018). Publikował swoje fotografie w takich czasopismach, jak „Common & Senses”, „Vogue Hommes”, „Young Tree Press”, „Futu”, „Shots Directory”, „A4”, „Fluid”, „Modern Painters”. Brał udział w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych. Jego prace znajdują się m.in. w kolekcjach Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, Muzeum Współczesnego we Wrocławiu i Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki.