REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Wbrew obawom prace Le Corbusiera wpisane na listę UNESCO

  • Autor: PAP
  • 18 lip 2016 09:17
Wbrew obawom prace Le Corbusiera wpisane na listę UNESCO
Projektfot. pixabay.com

Prace słynnego architekta Le Corbusiera (1887-1965) zostały w niedzielę wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO przez obradujący w Stambule Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO.

REKLAMA

Obawiano się, że może do tego nie dojść z powodu próby przewrotu wojskowego w Turcji. Obrady Komitetu zostały zawieszone w sobotę, lecz kontynuowano je w niedzielę.

Następne spotkanie miałoby odbyć się we wrześniu w Paryżu i dopiero tam byłaby dyskutowana kwestia wpisania 17 dzieł architektonicznych autorstwa Le Corbusiera na listę światowego dziedzictwa. Chodziło m.in. o zaprojektowane przez francusko-szwajcarskiego architekta Muzeum Narodowe Sztuki Zachodniej w Tokio, budynek Willa Savoy w Passy we Francji oraz założenie urbanistyczne miasta Czandigarh i budynki użyteczności publicznej w Indiach.

Komitet przeanalizuje też wnioski o umieszczenie na liście obiektów o szczególnym znaczeniu dla kultury światowej dotyczących kilku zabytków w Chinach, Japonii, Grecji oraz w Turcji.

Sesja ma potrwać do najbliższej środy, 20 lipca. Są na niej rozpatrywane propozycje wpisu kolejnych miejsc na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO; rewidowana jest także lista miejsc zagrożonych.

Część wojska próbowała w nocy z piątku na sobotę przejąć władzę w Turcji. Doszło do starć na ulicach m.in. Ankary i Stambułu. Przewrót został udaremniony przez siły wierne prezydentowi Recepowi Tayyipowi Erdoganowi.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY