REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Wybrano najlepszy dyplom Akademii Sztuk Pięknych 2017

  • Autor: PAP
  • 01 sie 2017 09:55
fot. pixabay.com

Cezary Adamowicz z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku zdobył nagrodę główną otwartej w Gdańsku IX edycji wystawy "Najlepsze dyplomy Akademii Sztuk Pięknych". Młody artysta, absolwent kierunku intermedia, wykonał instalację pt. "Dialog".

REKLAMA

Absolwent gdańskiej ASP otrzymał nagrodę w wysokości 20 tys. zł ufundowaną przez rektorów ASP, którzy stanowili większość w komisji oceniającej konkursowe prace.

W ogólnopolskiej wystawie Najlepsze Dyplomy Akademii Sztuk Pięknych biorą udział wybrani absolwenci ze wszystkich ośmiu publicznych uczelni artystycznych z kierunków malarstwa, grafiki, rzeźby oraz intermediów.

"Wystawa Najlepsze Dyplomy Akademii Sztuk Pięknych to jedna z najlepszych wizytówek Gdańska. To wspaniałe przedsięwzięcie artystyczne promujące utalentowanych plastyków. Wielką wartością wystawy - co chciałbym mocno podkreślić - jest też scalanie akademickiego środowiska artystycznego w Polsce. Rywalizacja, która tu występuje, ma przecież szlachetny charakter twórczego dialogu, prezentowania dorobku wszystkich ośmiu uczelni plastycznych" - powiedział podczas wernisażu wystawy wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin.

Na tegoroczną IX wystawę zgłoszono 32 prace. Poza konkursem pokazano dwa dyplomy z zagranicznych uczelni artystycznych w Bratysławie i Wilnie.

"Tegoroczna edycja wystawy po raz kolejny udowadnia, że dzisiaj w obszarze sztuki dominuje różnorodność. Nie można wskazać jakiegoś dominującego kierunku, w którym młodzi artyści wyraźnie podążają. W swoich dziełach sięgają do różnych rejonów i to jest tendencja widoczna od kilku lat. To wynik tego, że tym młodym twórcom niczego się nie narzuca na naszych uczelniach. Ich pomysły są czasami bardzo intymne i prywatne, innym razem są to tematy społeczne" - powiedział PAP komisarz wystawy dr Przemysław Łopaciński z Wydziału Malarstwa gdańskiej ASP.

Dodał, że młode pokolenie chętnie sięga np. po sztukę wizualną. "Czyli wideo w różnych postaciach. To medium jest im bardzo bliskie. W tym roku bijemy w tym względzie chyba absolutny rekord, ponieważ mamy przynajmniej dziewięć realizacji z użyciem obrazu cyfrowego. Ta technika jest używana jako podstawa formy przekazu, a innym razem zaś jako suplement uzupełniający dzieło" - wyjaśnił.

Pozostałe laury w konkursie Najlepsze Dyplomy Akademii Sztuk Pięknych 2017 otrzymali: Maria Gogola z ASP we Wrocławiu za pracę dyplomową pt. "Dyplom "CudaWianki" - Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (15 tys. zł), Paweł Baśnik z ASP we Wrocławiu za pracę dyplomową pt. "Postmortem - obraz jako relikt osobowej świadomości" - Nagroda Marszałka Województwa Pomorskiego (8 tys. zł), Yui Akiyama z ASP w Warszawie za pracę dyplomową pt. "no to do zo bo po co" - Nagroda Prezydenta Miasta Gdańska (8 tys. zł).

Po raz pierwszy w historii wystawy Najlepsze Dyplomy ASP nagrodę przyznali krytycy sztucy. Bogusław Deptuła, Karolina Plinta, Piotr Sarzyński, Karolina Staszak oraz Iwo Zmyślony za najlepszy dyplom uznali pracę "Nowak/Nowaczka/Nowacy" Yany Shostak z ASP w Warszawie. Autorka otrzymała 10 tys. zł.

Nagroda Gdańskiej Galerii Miejskiej w postaci indywidualnej wystawy w 2018 roku przypadła dyplomowi "Figura celowości" Teresy Otulak z Akademia Sztuki w Szczecinie.

Przyznano też cztery wyróżnienia honorowe.

Prace na wystawę "Najlepsze dyplomy Akademii Sztuk Pięknych 2017" zgłaszał każdy z rektorów ośmiu uczelni artystycznych w Polsce - ASP w Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Łodzi, Warszawie, Wrocławiu, Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu i Akademii Sztuki w Szczecinie. Mogli oni wytypować maksymalnie czterech najlepszych dyplomantów ze swojej uczelni.

Wystawa pokazywana jest w Wielkiej Zbrojowni, gmachu głównym ASP w Gdańsku. Będzie czynna do 27 sierpnia.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY