REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Wystawa prac polskiej architekt w Paryżu

  • Autor: PAP
  • 12 paź 2016 15:07
fot. Fotolia

Oryginalny projekt dzielnicy mieszkaniowej całkowicie zbudowanej z drewna autorstwa polskiej architekt Iwony Buczkowskiej jest od 12 października prezentowany w paryskim Pałacu de Chaillot. "Projekt jest wybitny, stanowi część historii współczesnej architektury" - oceniają eksperci.

REKLAMA

W Centrum Architektury i Dziedzictwa (Cité de l'architecture et du patrimoine) w Pałacu de Chaillot przy placu Trocadéro w Paryżu, w jednym z najsłynniejszym miejsc poświęconych architekturze odbędzie się wystawa prac polskiej architekt Iwony Buczkowskiej w ramach cyklu wystaw "Budować z drewna - strategia innowacji?".

Nowy cykl wystaw i spotkań dotyczy architektury otwartej na dyskusję międzypokoleniową, międzynarodową oraz interdyscyplinarną. Głównym tematem są mieszkania w czasach, w których ekologiczne dzielnice stały się modnym nurtem w architekturze.

Iwona Buczkowska jest autorką projektu uznawanego za ważny punkt odniesienia dla architektury drewnianej - projektu dzielnicy mieszkaniowej w Blanc Mesnil pod Paryżem. W skład projektu wchodzi 225 mieszkań komunalnych o konstrukcji drewnianej, sześć pracowni artystycznych i 1480 mkw. powierzchni handlowej. Każde z mieszkań, rozmieszczonych na różnych poziomach, jest inne. Inwestorem było miasto Le Blanc Mesnil.

Pracę nad projektem rozpoczęto w 1978 roku, a ze względu na nowatorski charakter projektu realizację zakończono dopiero w 1992 roku.

"Projekt jest wybitny, powinien być konserwowany i ochraniany, jako cześć historii współczesnej architektury" - ocenia Michel Perrot, prezydent Domu Architektury, regionu Ile-de-France. Podobnie uważa Bernard Paurd, architekt i profesor Wyższej Szkoły Architektury Belleville w Paryżu. "Iwona Buczkowska jest częścią historii architektury" - mówi.

Według Annicka Stein, dziennikarza i autora książki o Blanc Mesnil "Dom z drewna" ("La maison en bois") "świeżość i nowatorstwo koncepcji, wrażliwe użycie konstrukcji drewnianej sprawiają, że ta dzielnica rezydencyjna jest wyjątkowym i wybitnym przykładem architektury mieszkalnej, stanowi harmonijne połączenie budynków indywidualnych i wielorodzinnych".

Projekt wielokrotnie przedstawiano na konferencjach i wystawach; był publikowany w książkach, w prasie zawodowej. Ujęto go również w wielu filmach i reportażach telewizyjnych. Film pt. "Iwona Buczkowska, czwarty wymiar" emitowany był przez Telewizję Polską.

Architekt Iwona Buczkowska (rocznik 1953), którą socjolog i historyk architektury Monique Eleb nazywa wielką damą architektury, studiowała na Politechnice Gdańskiej. Uzyskała stypendium i wyjechała do Paryża, gdzie kontynuowała studia architektoniczne. Uhonorowana została m.in. nagrodami: w 1989 r. Złotym Medalem i Nagrodą Specjalną za projekt w Blanc Mesnil na V Światowym Biennale Architektury; w 1994 Srebrnym Medalem i Nagroda Delarue za całą twórczość przez Akademię Architektury w Paryżu; w 2003 Grand Prix architektury - nagrodą publiczności, głosowanie odbyło się przez internet; nagrodą regionu Ile-de-France za realizację w Blanc Mesnil.

Wystawa Iwony Buczkowskiej jest prezentowana w ramach czwartej odsłony cyklu będzie "Budować z drewna - strategia innowacji?". Ekspozycję można oglądać do 8 stycznia 2017 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY