REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Zaha Hadid - zostawiła po sobie genialne projekty i fortunę

  • Autor: PropertyDesign.pl / Guardian
  • 17 sty 2017 14:30
Zaha Hadid - zostawiła po sobie genialne projekty i fortunę
fot. Sophi Mutevelian

Jeśli mieliście wątpliwości czy warto być światowej sławy architektem, ikoną wzornictwa i legendarnym projektantem już za życia, to pozbądźcie się ich. Brytyjski Guardian odkrył, jaki majątek zostawiła po sobie Zaha Hadid.

REKLAMA

Zaha Hadid odeszła w maju ubiegłym roku. Jak odkrył brytyjski Guardian zostawiła po sobie majątek w wysokości prawie 70 milionów funtów. Wg dziennika 500 tys. funtów projektantka przekazała swojemu partnerowi biznesowemu Patrikowi Schumacherowi, oraz po 1,7 mln funtów dla swoich czterech bratanków, siostrzenic oraz brata Haythama Hadida. Swój majątek Zaha Hadid rozdysponowała pomiędzy przyjaciół i rodzinę, dając prawo wykonawcom swojego testamentu do zarządzania jej majątkiem. Zostawiła też świetnie funkcjonująca pracownię- stworzona przez nią pracownia doskonale funkcjonuje i realizuje kolejne przedsięwzięcia.

Zaha Hadid była architektem znanym na całym świecie, nie tylko z powodu śmiałych realizacji, ale również z wytężonej pracy akademickiej. Każdy z jej dynamicznych i innowacyjnych projektów opierał się na ponad trzydziestu latach rewolucyjnych eksperymentów i badań w dziedzinie architektury, projektowania i urbanistyki. Znakiem charakterystycznym projektów Zahy Hadid jest złożona, geometryczna, często zaokrąglona forma. Oprócz budynków, jej dorobek obejmuje projekty mebli, butów czy biżuterii.

Zaha Hadid była laureatką Nagrody Pritzkera z 2004 roku i dwukrotną zdobywczynią nagrody Stirlinga z 2010 i 2011 roku. W zeszłym roku Royal Institute of British Architects (RIBA) przyznał jej Royal Gold Medal. Tym samym była pierwszą kobietą architekt w historii z tak prestiżowym wyróżnieniem. 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY