Zajmuje się performansem, tworzy prace wideo i instalacje rzeźbiarskie. Dominika Olszowy zwyciężczynią konkursu Spojrzenia 2019PAP - 07-06-2019 12:04


Dominika Olszowy została uznana za najbardziej interesującą artystkę młodej polskiej sceny sztuk wizualnych ostatnich dwóch lat - ogłoszono podczas uroczystości w Galerii Zachęta w Warszawie.

Jury 9. edycji konkursu "Spojrzenia 2019 - Nagroda Deutsche Bank" uhonorowało młodą artystkę za "konsekwencję w rozwijaniu drogi twórczej i budowanie własnego świata, odważne mieszanie środków artystycznego wyrazu i grę konwencją estetyczną. Za rozpoznawalny, unikalny styl, w jaki łączy uniwersalne i osobiste tematy, a także za aktywność na polskiej scenie sztuk wizualnych i teatru".

W skład jury wchodzili: Marta Gendera - przewodnicząca, Katarzyna Józefowicz, Magda Kardasz, Magdalena Komornicka, Simon Rees.

Zwyciężczyni otrzymała nagrodę w wysokości 60 tys. zł.

Dominika Olszowy w swojej twórczości zajmuje się performansem, tworzy prace wideo i instalacje rzeźbiarskie. Na konkurs przygotowała dwuelementową instalację zatytułowaną "Stypa", która odnosi się zarówno do rytuałów pogrzebowych, jak "nieudanej imprezy". Praca przedstawia pozostałości po przyjęciu - resztki posiłku, stoły z wywróconymi "do góry nogami" obrusami, "kryjącymi wewnątrz sekrety życia".

"Założeniem konkursu, organizowanego przez Zachętę - Narodową Galerię Sztuki oraz Deutsche Bank Polska, jest uhonorowanie oryginalnych, wyróżniających się młodych twórców. Nie chodzi jednak o debiutantów, nominowani artyści muszą pochwalić się już pewnym dorobkiem, stąd też cezura wiekowa - 36 lat" - powiedział PAP kurator Michał Jachuła.

Do końca trwania wystawy także widzowie mogą wybierać swojego laureata - zwycięzcę Nagrody Publiczności. Organizatorzy konkursu zachęcają do głosowania w galerii. Wystawa trwa do 30 czerwca.(