REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Zdobywca Nagrody Pritzkera będzie projektował w Polsce?

  • Autor: Onet / Puls Biznesu / PolskieRadio.pl / PropertyDesign.pl
  • 10 sty 2017 12:00
Zdobywca Nagrody Pritzkera będzie projektował w Polsce?
Alejandro Aravena / fot. YouTube, Wikimedia Commons.

Ubiegłoroczny laureat nagrody Pritzkera - Alejandro Aravena - może zaprojektować nowe osiedla mieszkaniowe w Warszawie i Poznaniu. Trwają rozmowy z projektantem.

REKLAMA

Jak podaje "Puls Biznesu" na warszawskich Odolanach i poznańskich Wolnych Torach mogą powstać nowe dzielnice mieszkaniowe - nie jest wykluczone, że w ramach programu Mieszkanie plus. Łącznie na wynajem na rynek może trafić 130 tys. mieszkań. 

Dziennik informuje, że BGK Nieruchomości prowadzi rozmowy z Alejandro Araveną. Chilijski architekt zdobył w ubiegłym roku Nagrodę Pritzkera. 

Alejandro Aravena urodził się 22 czerwca 1967 roku w Santiago w Chile. Ukończył studia na wydziale Architektury na Universidad Católica de Chile w 1992 roku. W 1991 roku, jeszcze jako student, brał udział w 5. Międzynarodowej Wystawie Architektury la Biennale di Venezia. W 1993 roku studiował historię w IUAV i grawerowanie w Accademia di Belle Arti di Venezia. W 1994 roku założył własną pracownię - Alejandro Aravena Architects. W latach 2000-2005 był profesorem na Uniwersytecie Harvarda. Wówczas wraz z inż. Andresem Iacobellim założył swoją pracownię ELEMENTAL. Od 2001 r. jest głównym architektem pracowni. W latach 2009-2015 był członkiem jury nagrody Pritzkera. W 2010 roku dołączył do grona architektów wyróżnionych nagrodą International Fellow of the Royal Institute of British Architects (RIBA), znalazł się także w rankingu 20 nowych bohaterów świata magazynu "Monocle". Alejandro Aravena od 2011 r. jest członkiem zarządu London School of Economics Cities Program, członkiem zarządu David Rockefeller Center for Latin American Studies, a od 2013 r. członkiem zarządu Swiss Holcim Foundation.

- Alejandro Aravena buduje po prostu połowę. Reszta mieszkania ma być dokończona przez jego mieszkańców - tak ideę chilijskiego architekta opisywali w audycji w radiowej Dwójce specjaliści od architektury.

Tadeusz Barucki w rozmowie w radiowej audycji wskazywał na to, że te idee Araveny sięgają tradycji chilijskiego progresywnego budownictwa socjalnego, a sam architekt powołuje się na idee Bauhausu.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY