REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Znamy zwycięzcę tegorocznej edycji Pritzker Prize 2018

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 08 mar 2018 09:14
Znamy zwycięzcę tegorocznej edycji Pritzker Prize 2018
fot. unsplash

Laureatem tegorocznej edycji Pritzker Prize 2018 został indyjski architekt Balkrishna Vithaldas Doshi. - Tę prestiżową nagrodę zawdzięczam mojemu guru, Le Corbusierowi - mówił zwycięzca.

REKLAMA

90-letni Balkrishna Doshi, jeden z najbardziej wpływowych indyjskich architektów XX-wieku, jest 45. laureatem Nagrody Pritzkera. Jest zarazem pierwszym indyjskim architektem, któremu przyznano niniejsze wyróżnienie.

Doshi i jego pracownia Vastu-Shilpa posiada ponad 70-letnie doświadczenie. Architekt współpracował z wieloma wybitnymi projektantami, w tym z Le Corbusierem i Louisem Kahnem.

- Moje prace są przedłużeniem mojego życia, filozofii i marzeń, próbujących stworzyć skarbnicę architektonicznego ducha. Tę prestiżową nagrodę zawdzięczam mojemu guru, Le Corbusierowi -  powiedział Doshi. - Jego nauki doprowadziły mnie do pytania o tożsamość i zmusiły mnie do odkrycia nowego, regionalnie przyjętego wyrazu dla zrównoważonej i nowoczesnej architektury - dodał.

Po ukończeniu nauki w Bombaju, Doshi rozpoczął karierę architektoniczną w Europie. Uczęszczał do paryskiego biura Le Corbusiera, a następnie nadzorował budowę kluczowych projektów swojego mentora w Chandigarh i Ahmedabadzie.

W portfolia architekta są m.in. takie obiekty, jak Amdavad ni Gufa, Aranya Low Cost Housing oraz Indian Institute of Management.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY