REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

26 pomysłów na szkocką kratę dla Krakowa

  • Autor: krakow.pl
  • 26 maj 2017 11:05
fot. Magiczny Kraków

26 projektów na krakowski wzór szkockiej kraty wpłynęło w konkursie współorganizowanym przez miasta Kraków, Edynburg oraz Szkocko-Polskie Towarzystwo Kulturalne, przy wsparciu Konsulatu Generalnego RP w Edynburgu. Po ocenie formalnej, propozycje zostaną przesłane do miasta. Unikatowy wzór szkockiego tartanu dla Krakowa zostanie wybrany przez krakowian w internetowym głosowaniu.

REKLAMA

Jak informuje oficjalny portal miejski Krakowa, konkurs na wzór szkockiej kraty dla Krakowa cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Na konkurs wpłynęło 26 propozycji. Projekt szkockiej kraty dla Krakowa wybiorą mieszkańcy naszego miasta w głosowaniu internetowym na portalu krakow.pl. Będzie ono przeprowadzone w czerwcu.

Konkurs na projekt szkockiej kraty dla Krakowa rozpoczął się 19 kwietnia na portalu Scotweb w Edynburgu. Przedsięwzięcie jest efektem współpracy partnerskiej Krakowa i Edynburga. Projekt realizowany przez Miasto Kraków oraz Szkocko–Polskie Towarzystwo Kulturalne i Miasto Edynburg przy wsparciu Konsulatu Generalnego RP w Edynburgu.

Wybrany przez mieszkańców projekt tartanu zostanie utkany w ostatniej tradycyjnej szkockiej tkalni. Proces produkcji zostanie sfilmowany, a film będzie można obejrzeć w czasie Festiwalu Szkockiej Kraty.

Tartan to tkanina, zwykle z wełny owczej, o kraciastym wzorze utworzonym z krzyżujących się różnej szerokości i barwy pasów, przebiegających w takim samym porządku zarówno wzdłuż osnowy, jak i wątku. W klasycznej szkockiej kracie zespół pasków zostaje w sposób lustrzany odwzorowany w pionie i poziomie. Krakowski tartan to wzór kraty zaprojektowany specjalnie dla Krakowa i zarejestrowany w urzędzie herolda Szkocji, który pełni nadzór nad poprawnym używaniem dawnych tartanów klanowych i rejestruje nowe wzory. Tartan dla Krakowa ma być zaprojektowany w oparciu o barwy naszego miasta, w tym kolory tradycyjnego stroju krakowskiego, flagi i herbu. Kraków będzie pierwszym polskim miastem, które ma swój tartan - podaje oficjalny portal miejski Krakowa.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY