REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

42 pracownie w konkursie na przebudowę placu w Płocku

  • Autor: PAP
  • 08 gru 2017 16:06
42 pracownie w konkursie na przebudowę placu w Płocku
fot. unsplash

Do udziału w konkursie na opracowanie koncepcji Placu Gabriela Narutowicza w Płocku, gdzie stanąć ma pomnik upamiętniający obronę miasta przed armią bolszewicką w 1920 r., dopuszczono 42 pracownie i zespoły architektoniczno-urbanistyczne.

REKLAMA

Zgodnie z regulaminem konkursu, który płocki Urząd Miasta ogłosił w październiku, termin przyjmowania prac konkursowych to 1 marca 2018 r., a data rozstrzygnięcia konkursu to 16 kwietnia 2018 r. Projekt pomnika jest już gotowy.

Wnioski o dopuszczenie do udziału w konkursie złożyło w sumie 56 pracowni i zespołów architektoniczno-urbanistycznych, ale dwa wpłynęły po terminie, wyznaczonym na 20 listopada i nie zostały uwzględnione. Wszystkie pozostałe, czyli złożone prawidłowo, były następnie weryfikowane, w tym pod względem formalnym.

- Ostatecznie zaakceptowano 42 wnioski o dopuszczenie do konkursu, a 12 oceniono negatywnie. Z wyłonionym zwycięzcą rozpoczniemy negocjacje, dotyczące szczegółowego przygotowania i realizacji projektu - powiedział w piątek PAP Hubert Woźniak z płockiego Urzędu Miasta.

Jak zaznaczył, trudno obecnie przesądzić, w jakim terminie może być realizowana przebudowa Placu Gabriela Narutowicza, w tym obejmująca wzniesienie tam pomnika. - To właśnie koncepcja, jako pierwszy dokument, wskaże zakres prac. Dopiero wówczas poznamy wielkość przedsięwzięcia, także pod względem kosztów. Czas rozpoczęcia i zakończenia inwestycji zależy więc od tego, jaka koncepcja wygra w konkursie - dodał Woźniak.

Urząd Miasta Płocka informował wcześniej, że zwycięzcy konkursu otrzymają nagrody pieniężne o łącznej wartości 60 tys. zł, w tym 30 tys. zł za najlepiej ocenioną pracę. Nadesłane w konkursie projekty zostaną zaprezentowane na wystawie, której termin zostanie ustalony po oficjalnym ogłoszeniu wyników.

Plac Gabriela Narutowicza należy do najstarszej części Płocka, gdzie znajdują się najcenniejsze zabytki miasta, w tym katedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, dawne opactwo benedyktyńskie oraz siedziba Towarzystwa Naukowego Płockiego. W obrębie placu położony jest m.in. klasycystyczny budynek dawnego odwachu, sąsiadujący z Grobem Nieznanego Żołnierza.

Obecną nazwę - Gabriela Narutowicza, upamiętniającą pierwszego prezydenta II RP, plac otrzymał w 1935 r. decyzją Rady Miasta. Wcześniej nosił nazwę Rynku Kanonicznego. To właśnie tam w sierpniu 1920 r. stanęła jedna z barykad wzniesionych przez płocczan, broniących miasta przed próbującą przebić się do mostu na Wiśle armią bolszewicką. Dzięki poświęceniu obrońców natarcie to zostało zatrzymane.

Płock jest drugim po Lwowie miastem, które za bohaterską postawę w wojnie obronnej 1920 r. otrzymało od marszałka Józefa Piłsudskiego odznaczenie wojskowe - Krzyż Walecznych.

Powołany w 2015 r. Społeczny Komitet Budowy Pomnika Obrońców Płocka 1920 r. przedstawił już jego projekt, autorstwa znanego rzeźbiarza Gustawa Zemły - to kolumna zwieńczona orłem. Pomysłodawcy sugerowali by pomnik ten stanął w jednym z historycznych miejsc, gdzie mieszkańcy miasta wraz z żołnierzami powstrzymywali natarcie bolszewików. Według nich, najbardziej odpowiednią lokalizacją jest właśnie obecny Plac Gabriela Narutowicza.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY