Aż 30 pracowni w konkursie na przyszłą wizytówkę UW. To było trudne zadanie, a wygrała prosta architekturaUniwersytet Warszawski - 11-03-2019 09:58


Spośród 30 zgłoszonych propozycji w konkursie na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej dziedzińca górnego na kampusie przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, jury wybrało pięć najlepszych prac. Przygotowały je pracownie: 22 Architekci, zespół Dagny Badowskiej i Stanisława Ignaciuka, Karol Żurawski, LW+Architekci i GAB Piotr Grabowski Architekt.

Dziś głównym punktem dziedzińca górnego jest budynek poligraficzny, który zostanie rozebrany. W jego miejscu powstanie nowy obiekt. Będzie otoczony zielenią. Na placu pojawią się ławki i amfiteatralne schody, które posłużą jako miejsce spotkań dla studentów. W nowym budynku będą miały siedziby jednostki administracji Uniwersytetu Warszawskiego, które zajmują się wsparciem kandydatów na studia oraz odpowiadają za obsługę obcokrajowców.

– Dziedziniec górny jest ostatnim wolnym miejscem na kampusie głównym, jakie wytworzy się po zburzeniu pawilonu poligraficznego – mówił Jerzy Pieszczurykow, kanclerz UW, w czasie ogłoszenia wyników konkursu na opracowanie architektoniczne. – Zadaliśmy państwu trudne zadanie. Nie spodziewaliśmy się, że wpłynie aż 30 prac, które w sposób nowatorski zaaranżują trudną przestrzeń. Emanowała z nich młodość i świeżość.

Sąd złożony z przedstawicieli UW i Stowarzyszenia Architektów Polskich przyznał pierwszą nagrodę oraz 20 tys. zł pracowni 22 Architekci, drugą nagrodę oraz 14 tys. zł – zespołowi Dagny Badowskiej, Stanisława Ignaciuka, Michała Kępińskiego, Katarzyny Stępniak, Anny Wach, a trzecią nagrodę oraz 10 tys. zł – Karolowi Żurawskiemu. Wyróżnienia i po 5 tys. zł otrzymały pracownie – LW+Architekci i GAB Piotr Grabowski Architekt.

Zwycięzcy zaproponowali bryłę na planie prostokąta z dwoma poziomami nad ziemią i jednym podziemnym. Duże okna otwierają budynek na kampus. Elewacja nie konkuruje z zabytkowymi budynkami z otoczenia. – Poziom prac był bardzo wysoki. Cieszy nas to, że wygrała prosta architektura. Staraliśmy się zaprojektować ten obiekt jako bardzo prosty, stąd taka konsekwencja w kształtowaniu formy – mówił przedstawiciel pracowni 22 Architekci.

Zdobywcy dwóch pierwszych miejsc dostaną zaproszenia do negocjacji. O tym, który projekt zostanie zrealizowany, będzie wiadomo po ich zakończeniu. Nowy budynek stanie między Pałacem Tyszkiewiczów-Potockich a Pałac Czetwertyńskich-Uruskich do 2021 roku.

Konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej wraz z zagospodarowaniem terenu dla inwestycji „Budowa budynku na kampusie głównym (górny dziedziniec)” organizują Uniwersytet Warszawski i Stowarzyszenie Architektów Polskich.