REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Budynki bez barier. Jak stworzyć nową jakość? Trwa konkurs "Lider Dostępności"

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 21 mar 2017 11:38
fot. pixabay.com

Konkurs "Lider Dostępności" promuje projektowanie uniwersalne, które uwzględnia potrzeby wszystkich użytkowników, a także najlepszych rozwiązań urbanistycznych i architektonicznych w zakresie dostosowania budynków i przestrzeni do potrzeb osób z niepełnosprawnością.

REKLAMA

Konkurs jest organizowany pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.  - Dostępność oznacza nowoczesność w tym znaczeniu, że wszyscy, jako Polacy i ludzie, mamy być równo traktowani. – podkreśla Andrzej Duda, Prezydent RP.  – Dzisiaj, z całą pewnością, wymiarem nowoczesności państwa jest to, czy jego instytucje, czy jego obiekty, zwłaszcza o charakterze publicznym, są powszechnie dostępne dla każdego obywatela. Te bariery, które istnieją, muszą być usuwane. Z myślą o wszystkich, którzy te problemy mają lub będą je mieli.

- Konkurs Lider Dostępności ma promować tych, którzy realizują zasady dostępności i robią to od wielu lat na rzecz tych, którzy przez wiele lat byli pomijani – dodaje Piotr Pawłowski, prezes Fundacji Integracja.

 Już po raz drugi konkurs organizuje Fundacja Integracja, we współpracy z Towarzystwem Urbanistów Polskich.

– Poprzednia edycja i ogromne zainteresowanie wynikami tejże udowodniły jak ważną problematyką jest zarówno projektowanie dostępnych dla wszystkich obiektów architektonicznych, ale także - że myślenie o dostępności zaczyna się już na etapie planowania i projektowania struktur miejskich – mówi prof. Piotr Lorens, prezes Towarzystwa Urbanistów Polskich.  – Wiele kwestii wymaga bowiem rozwiązań systemowych, które można rozwiązać jedynie na poziomie kompleksowo rozumianej miejskiej polityki rozwoju. Mam nadzieję, iż kolejna edycja konkursu pozwoli na zaprezentowanie kolejnych dobrych przykładów takiego właśnie podejścia do kwestii planowania i projektowania dostępności naszych miast.

Konkurs wspiera WSPÓLNIE – Fundacja LafargeHolcim

– Poprzednia edycja konkursu Lider Dostępności pokazała, że jest coraz więcej miejsc, które dają wszystkim równe szanse do uczestnictwa w życiu publicznym – tłumaczy Kinga Walczyńska, wiceprezes WSPÓLNIE - Fundacji LafargeHolcim. – Jest to dla nas niezmiernie ważne, gdyż jako Fundacja wspieramy tworzenie przestrzeni uwzględniających różne potrzeby, a projektując myślimy nie tylko o tym, co tu i teraz, lecz także o przyszłości. Takie są też założenia projektowania uniwersalnego. Jest to tym bardziej istotne, że według prognoz demograficznych w 2060 roku będziemy najstarszym europejskim społeczeństwem. Wszyscy będziemy kiedyś potrzebować dostępności. Tylko wspólnie możemy tworzyć rzeczy wielkie i dlatego tak ważne jest współdziałanie administracji publicznej, biznesu, instytucji naukowych oraz organizacji pozarządowych na rzecz propagowania dostępności. Lider Dostępności łączy nas wokół wspólnej idei, pokazuje najlepsze wzorce i zachęca innych do wykonania pierwszego kroku."

Nagrody zostaną przyznane w ośmiu kategoriach: samorząd,  przestrzeń publiczna, sieć placówek, obiekt usługowy, obiekt mieszkalny, obiekt zabytkowy, architekt/urbanista. Zostanie również przyznana nagroda GRAND PRIX. Zgłoszenia do Konkursu Lider Dostępności przyjmowane są do 31 marca 2017 roku.

W tegorocznym konkursie wyróżnienie zostanie przyznane w każdej kategorii także projektantowi (architektowi lub urbaniście), który był zaangażowany w sukces nagrodzonego obiektu. Organizatorzy chcą szczególnie podkreślić, jak ważne jest myślenie o dostępności dla wszystkich użytkowników już na etapie planowania i projektowania.

Wręczenie nagród nastąpi podczas gali w Pałacu Prezydenckim.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY