REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Cztery firmy walczą o zabytkową kamienicę Krongolda w Warszawie

  • Autor: tvnwarszawa.tvn24.pl
  • 10 lut 2015 14:50
Cztery firmy walczą o zabytkową kamienicę Krongolda w Warszawie
Kamienica Krongolda przy ul. Złotej 83, fot. Fanpage "Jestem z Woli"

11 lutego br. odbędzie się licytacja kamienicy Wolfa Krongolda przy ul. Złotej 83 w Warszawie. Wielka kamienica stoi zaniedbana od lat, a władze miasta starają się sprzedać ją już szósty raz.

REKLAMA

Ratusz chce oddać w użytkowanie wieczyste na 99 lat działkę przy ul. Złotej 83 i sprzedać sam budynek. Grunt władze miasta wyceniły na 10,6 mln, a samą kamienicę na 3,4 mln zł. - podaje portal tvnwarszawa.tvn24.pl

Kamienica zbudowana została w latach 1896–1899 z inicjatywy Wolfa Krongolda i wpisana jest do rejestru zabytków. Zgodnie z wydanymi zaleceniami konserwatorskimi budynek można adaptować na cele użytkowe, trzeba jednak zachować "walory architektoniczne obiektu". To znaczy, że nie można zmienić układu wnętrz, kompozycji elewacji, ani gabarytów budynku. Konserwator dopuszcza jednak budowę garażu podziemnego i adaptację poddasza.

Kamienica za czasów swojej świetności miała piękny i bogaty wystrój eklektyczny, a także reprezentacyjne klatki schodowe i balkony. Co ciekawe, przetrwała II wojnę światową z niewielkim uszczerbkiem. Niestety później balkony pozrywano, a dekoracja elewacji została całkowicie zbita. Jak czytamy na tvnwarszawa.tvn24.pl, z biegiem czasu w budynku zaczęto meldować ludzi z marginesu, przez co kamienica była coraz bardziej dewastowana. Ponad 10 lat temu została wykwaterowana ze względu na zły stan techniczny. Od tamtej pory stała się miejscem opuszczonym, sypialnią dla bezdomnych i amatorów zwiedzania starych opuszczonych budynków.

Czy odzyska blask sprzed lat i kto się do tego być może przyczyni, okaże się już niebawem.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY