REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Gdańsk: konkurs na mural w tunelu

  • Autor: PAP
  • 03 lis 2015 11:08
Gdańsk: konkurs na mural w tunelu
fot. Fotolia

Gdańsk ogłosił konkurs na projekt aranżacji malarskiej przejścia podziemnego pod ulicą Podwale Przedmiejskie w Śródmieściu. Do końca roku na powierzchni ok. 270 m kw. ma powstać aranżacja, która może wiązać się z tradycją i historią miasta.

REKLAMA

Zastępca prezydenta Gdańska Piotr Grzelak wyjaśnił, że zgodnie z założeniami konkursu, projekt aranżacji może nawiązywać do wartości związanych z tradycją i historią Gdańska, w szczególności do historycznej formy Podwala Przedmiejskiego.

"Oczekujemy, iż nowa aranżacja tunelu połączy dwie historyczne dzielnice Gdańska, które zostały rozdzielone w czasach powojennych z powodu budowy nowej arterii - Podwala (po 57 roku przemianowanego na aleję Leningradzką) - dziś - noszącego znów historyczna nazwę" - dodał. Zaznaczył, że "najważniejsze, aby artyści w swoich projektach potraktowali wnętrze tunelu jako spójną całość kompozycyjną".

Grzelak liczy, że aranżacja w tunelu pojawi się jeszcze w grudniu.

Michał Szymański, zastępca dyrektora ds. Przestrzeni Miejskiej w Zarządzie Dróg i Zieleni w Gdańsku tłumaczy, że aranżacja ma powstać na ścianach i balustradach przejścia podziemnego pod ulicą Podwale Przedmiejskie, w niedalekiej odległości od Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Jedna ze ścian podziemnego przejścia jest regularnym prostokątem, natomiast po drugiej stronie są wyjścia na przystanki tramwajowe. Podał, że łączna powierzchnia wszystkich ścian to około 270 metrów kwadratowych.

Konkurs ma charakter otwarty - mogą w nim uczestniczyć pełnoletnie osoby fizyczne lub zespoły autorów. Można zgłosić więcej niż jeden projekt. Prace można zgłaszać do 17 listopada.

Zwycięską pracę wybierze sąd konkursowy. Do finału zakwalifikowane zostaną maksymalnie trzy prace, które otrzymają największą liczbę punktów. Z autorem zwycięskiego projektu Zarząd Dróg i Zieleni zamierza zawrzeć umowę na realizację pracy; wynagrodzenie zostanie ustalone w drodze negocjacji.

Autorom trzech najlepszych prac przyznane zostaną nagrody w wysokości: 1,5 tys. zł (I miejsce), 800 zł (II miejsce), 500 zł (III miejsce).

Natomiast we wtorek upływa termin w konkursie na inny projekt muralu miejskiego w Gdańsku. Nowy mural o powierzchni ponad 230 metrów kwadratowych ma pojawić się jeszcze w tym roku na należącym do miasta budynku przy ulicy 3 Maja 16. Ma nawiązywać do miejsca, w którym powstanie.

Budynek położony jest w najbliższym otoczeniu fortyfikacji miejskich, dworca PKS oraz Dworca Głównego, a także w niedalekiej odległości od historycznego Starego i Głównego Miasta. Jednym z warunków konkursu na miejski mural jest to, aby niósł on ze sobą przesłanie edukacyjne, informacyjne lub prospołeczne. Ma też odznaczać się wysoką wartością artystyczną.

Ostateczny projekt muralu wybiorą internauci, którzy będą głosować na jedną z trzech prac, uznanych za najlepsze przez sąd konkursowy. Prawo do realizacji projektu otrzyma ten, który od internautów otrzyma największą liczbę głosów. Plebiscyt odbędzie się na stronie www.gdansk.pl od 6 do 11 listopada. Wyniki pierwszego etapu konkursu mają być ogłoszone 6 listopada.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY