REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Gdynia Chylonia ma się zmienić. Ruszył konkurs dla architektów

  • Autor: UM Gdynia
  • 10 kwi 2017 15:33
fot. shutterstock

Mieszkańcy rejonu ulic Zamenhofa i Opata Hackiego w Chyloni oddali głosy na propozycje różnych elementów zagospodarowania dwóch placów domykających ciąg pieszy, który powstanie na obecnej „pustyni”. Pusta i nieprzyjazna dotąd przestrzeń ma zostać przekształcona w miejsce relaksu stworzone dla mieszkańców, przy ich aktywnym udziale. Zagospodarowanie placów jest tematem konkursu urbanistyczno-architektonicznego, pierwszego z kilku planowanych w ramach gdyńskiej rewitalizacji.

REKLAMA

Organizowany przez Laboratorium Innowacji Społecznych konkurs urbanistyczno – architektoniczny na opracowanie koncepcji zagospodarowania przestrzeni wspólnej na osiedlu Zamenhofa i Opata Hackiego w Chyloni to nowe rozwiązanie proponowane w ramach gdyńskiej rewitalizacji. Regulamin konkursu opracowano między innymi w oparciu o wskazówki przekazane przez mieszkańców podczas konsultacji społecznych. W marcu 2017 lokatorzy osiedla ZOH głosowali na zaproponowane sposoby rozwiązania elementów zagospodarowania dwóch terenów rekreacyjno – wypoczynkowych. Wybierali elementy małej architektury, zieleni, czy nawierzchni, które najlepiej będą im służyły do wypoczynku, rekreacji i wspólnego spędzania wolnego czasu.

Teraz do pracy mogą przystąpić specjaliści. Termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w konkursie upływa 19 kwietnia 2017, prace konkursowe przyjmowane będą do 6 czerwca 2017.

Przestrzeń wspólna objęta konkursem będzie zlokalizowana wokół budynku przy ul. Opata Hackiego 33, przy budynku Zamenhofa 7 oraz między budynkami Zamenhofa 17 oraz Opata Hackiego 23 i 19.

Dotychczasowa infrastruktura osiedlowa ma zyskać dodatkowe atuty i walory estetyczne. Głosujący wcześniej mieszkańcy wyraźnie wskazywali, że we wspólnej przestrzeni niezbędne są elementy zagospodarowania, które umożliwiałyby relaks sąsiadom zarówno, starszym jak i najmłodszym.

W ramach aktualnego konkursu dla architektów ma powstać projekt miejsca, które najpełniej wpisze się w lokalne potrzeby oraz nada wspólnej przestrzeni indywidualny charakter. Ma być to przestrzeń łatwa do międzysąsiedzkiej identyfikacji, budująca społeczne więzi i kontakty.

W konkursie przewidziano nagrody. Autor pracy, której komisja konkursowa przyzna I nagrodę, otrzyma 11 000 zł brutto oraz zaproszenie do negocjacji z jednym wykonawcą na opracowanie dokumentacji projektowej. Druga nagroda to 6 000 zł, trzecia - 3 000 zł brutto.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY