REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Innowacyjna toaleta przyszłości będzie w Gdyni, dzięki konkursowi

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 25 cze 2014 09:22
Innowacyjna toaleta przyszłości będzie w Gdyni, dzięki konkursowi
Zwyciężył projekt Grzegorza Ostrowskiego i Karola Sabalczyka
Innowacyjna toaleta przyszłości będzie w Gdyni, dzięki konkursowi
Innowacyjna toaleta przyszłości będzie w Gdyni, dzięki konkursowi
Innowacyjna toaleta przyszłości będzie w Gdyni, dzięki konkursowi

Znamy wyniki XVI edycji konkursu Sanitec Koło na projekt koncepcyjny toalety publicznej w Gdyni przy Bulwarze Nadmorskim im. Feliksa Nowowiejskiego. Zwyciężyła ciekawa koncepcja, gdzie ławka będzie służyła do odpoczynku i jako stojak na rowery.

REKLAMA

Młodzi architekci ze Śląska wygrali konkurs na „Projekt Łazienki 2014”, organizowany wspólnie przez Miasto Gdynia oraz Sanitec Koło. Tematem konkursu był projekt koncepcyjny toalety publicznej w Gdyni przy Bulwarze Nadmorskim im. Feliksa Nowowiejskiego – jednego z głównych szlaków spacerowych miasta.

Uczestnicy zgłosili do konkursu 240 projektów. Wśród nich były koncepcje reprezentujące różne nurty architektoniczne - od nowoczesnych, przeszkolonych pawilonów poprzez obiekty nawiązujące do gdyńskiego modernizmu czy jednostek pływających. W wielu projektach przewidziano także miejsce do krótkiego odpoczynku i stojaki rowerowe. Zgodnie z wymaganiami organizatorów w projektach znalazły się łazienki dla osób niepełnosprawnych, część dla pań oraz panów, a także miejsce dla osób z niemowlętami wymagającymi opieki.

Najwyższą ocenę jury i Grand Prix konkursu zdobyła praca dwóch młodych architektów -  absolwentów Politechniki Śląskiej z Gliwic. Grzegorz Ostrowski i Karol Sabalczyk zaprojektowali budynek, który od strony bulwaru ma zadaszoną strefę z drewnianą ławką o różnej głębokości będącej leżakiem/siedziskiem lub stojakiem na rowery. Przewidzieli także odzysk wody deszczowej z dachu, która może być wykorzystana do spłukiwania toalet.

- Praca, która uzyskała Grand Prix spełnia kryteria konkursowe i po wykonaniu kolejnych faz projektowych ma szansę realizacji. Obiekt ten niewątpliwie wzbogaci i uatrakcyjni swoją formą Bulwar Nadmorski –  czytamy m.in. w uzasadnieniu jury.

Prace oceniało pięcioosobowe jury w składzie: prof. Ewa Kuryłowicz - Wydział Architektury PW, APA Kuryłowicz & Associates; Paulina Kisiel – Centrum Designu Gdynia; Janusz Kaniewski – Kaniewski Design; Zbigniew Reszka – ARCH – DECO, Gdynia; Przemysław Powalacz - Prezes Zarządu Sanitec Koło.

Laureaci konkursu zdobyli nagrody o łącznej wysokości 40 000 zł.

Ocena jury:

Grand Prix (20000 zł) - Grzegorz Ostrowski, Karol Sabalczyk (Zabrze)

Wyróżnienie I stopnia (8000 zł) - Radost Gawryłkiewicz, Karolina Krygier (Gdańsk)

Wyróżnienie II stopnia (4000 zł) - Bartosz Jaskulski, Agata Kalisz (Wieluń)

Wyróżnienie równorzędne III stopnia (2000 zł) - Marcin Gierbienis, Jarosław Gawliczek (Krakow)

Wyróżnienie równorzędne III stopnia (2000 zł) - Maciej Cieplucha (Łódź)

Wyróżnienie równorzędne III stopnia (2000 zł) - Dominik Banaszak (Poznań)

Ocena Internautów:

Wyróżnienie Internautów (2000 zł) Mateusz Poksiński (Toruń)

Wyróżnienie Internautów przyznano w głosowaniu, które odbyło się od 1 do 10 czerwca br. na stronie internetowej. Łącznie oddano 31 889 głosów, a zwycięska praca zdobyła 2791 głosów.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY