JEMS Architekci, KWK Promes, WXCA - m.in. te pracownie walczą o zaprojektowanie Muzeum Powstania Wielkopolskiegowww.poznan.pl - 15-05-2019 10:32


Kolekcja Muzeum Powstania Wielkopolskiego wzbogaciła się o pamiątki po słynnym polskim architekcie, Rogerze Sławskim. W najbliższych latach wszystkie eksponaty, prezentujące historię naszego zwycięskiego zrywu i tego, co nastąpiło po nim, można będzie oglądać w nowoczesnym gmachu muzeum. Rozstrzygnięto już pierwszy etap konkursu na jego nową siedzibę.

- Miasto Poznań stawia na kulturę także pod względem inwestycyjnym. Niedawno jury wybrało projekt na budowę nowego gmachu Teatru Muzycznego, wczoraj wyłoniliśmy zespół, który zaprojektuje siedzibę Estrady Poznańskiej. W lipcu będziemy wiedzieć, jaka pracownia architektoniczna zaplanuje nowy gmach Wielkopolskiego Muzeum Powstania Wielkopolskiego - wylicza Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. -  Kultura jest ważna dla władz miasta i jego mieszkańców. Nowy gmach muzeum pozwoli przybliżyć Polakom i gościom z zagranicy znaczenie Powstania Wielkopolskiego. W tym temacie mamy dużo do zrobienia.

Konkurs na projekt architektoniczny nowej siedziby muzeum został ogłoszony w grudniu ubiegłego roku. Do pierwszego etapu zakwalifikowały się 43 pracownie - z Polski i zagranicy. Sąd Konkursowy dokonał oceny nadesłanych pomysłów i portfolio uczestników.  Do drugiego etapu zakwalifikowało się 6 pracowni: CDF Architekci, Consultor, JEMS Architekci, KWK Promes - Robert Konieczny, Pracownia Architektoniczna 1997, WXCA.

- Wyłonione pracownie czas na składanie prac będą miały do 16 lipca. Około 26 lipca chcielibyśmy ogłosić wyniki konkursu. Następnie przystąpimy do uzgodnień szczegółowych - m.in. opracowania dokumentacji technicznej. Zwycięzca będzie miał pierwszeństwo w tych negocjacjach. Po rozstrzygnięciu konkursu architektonicznego przeprowadzimy konkurs na ekspozycję - tłumaczy Tomasz Łęcki, dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości.

W nowej siedzibie muzeum znajdzie się wiele nowych eksponatów, które udało się pozyskać dzięki wsparciu finansowemu Miasta Poznania oraz darowiznom osób prywatnych.

- Półtora roku temu ogłosiliśmy zbiórkę pamiątek związanych z Powstaniem Wielkopolskim. Udało nam się zgromadzić około 300 eksponatów - fotografii, dokumentów, odznaczeń. Mamy nadzieję, że Wielkopolanie sięgną jeszcze do swoich zasobów rodzinnych, dzięki czemu zbiór ten jeszcze bardziej się powiększy. Dodatkowo, dzięki uprzejmości i pieniądzom, które otrzymaliśmy z Miasta Poznania, w ubiegłym roku wzbogaciliśmy naszą kolekcję o około 750 eksponatów, zakupionych na aukcjach i w antykwariatach. Część zebranych pamiątek można będzie zobaczyć w najbliższy weekend, podczas Nocy Muzeów  - wyjaśnia Beata Wojciechowska, Główna Inwentaryzator WMN.

Kolekcja, którą można będzie oglądać w Muzeum Powstania Wielkopolskiego dotyczy nie tylko przebiegu zwycięskiego zrywu. Pokazana zostanie także droga prowadząca do wybuchu powstania oraz to, co działo się po jego zakończeniu. W założenie to doskonale wpisuje się historia życia Rogera Sławskiego. Pamiątki po znanym polskim architekcie przekazała do muzeum jego wnuczka - Krystyna Sławska. To m.in. meble z początku XX w., a także pamiątki osobiste.

- To jest tkanina, która zdobiła okna w mieszkaniu mojego dziadka przed II wojną światową. Pochodzi z Francji i ma na pewno 100 lat. Przekazuję też dwie pary rękawiczek, które należały do mojej babci. Zostały jej podarowane przez męża w czasie ich podróży do Francji. Rękawiczki były kupione w Paryżu - jedna para jest codzienna, druga odświętna. Jest jeszcze szal - piękny, musiał być bardzo drogi - opisuje rodzinne pamiątki Krystyna Sławska.

Cenne eksponaty zostaną zaprezentowane w salonie, urządzonym na wzór mieszkania Rogera Sławskiego. Kolekcja stanie się przyczynkiem do opowieści o wkładzie Wielkopolan w rozwój II Rzeczpospolitej.

- Osiągniemy w ten sposób piękne zakończenie naszej opowieści. Chcemy, aby w naszym muzeum coś dla siebie znaleźli nie tylko osoby interesujące się historią wojskowości. Roger Sławski to osoba, która pozostawiła po sobie wiele śladów w przestrzeni miasta Poznania - tłumaczy Tomasz Łęcki.

Roger Sławski żył w latach 1871-1963. Na swoim koncie ma wiele znanych obiektów, np. skrzydło Bazaru Poznańskiego czy rewitalizację Starego Rynku - w tym odbudowę Ratusza po zniszczeniach II wojny światowej. W 1929 r. był naczelnym architektem PeWuKi (czyli powszechnej Wystawy Krajowej, odbywającej się na Międzynarodowych Targach Poznańskich).

- Dzięki uprzejmości i wielkiemu sercu pani Krystyny Sławskiej będziemy mogli zaprezentować naszym mieszkańcom i turystom, jak żył architekt Poznania, który po II wojnie światowej uczestniczył w odbudowie wielu instytucji. Chcemy pokazać, że powstanie przyczyniło się do tego, że tak wielkie osobistości jak Roger Sławski mogli tworzyć dla niepodległej Rzeczpospolitej - mówi Jędrzej Solarski.

Wnuczka Rogera Sławskiego wręczyła również dyrektorowi WMN nagranie naocznego świadka przyjazdu Ignacego Paderewskiego.

Nowa siedziba Muzeum Powstania Wielkopolskiego, która stanie na Wzgórzu św. Wojciecha, będzie miała powierzchnię 10 tys. m.kw,  z czego niemal jedna trzecia będzie przeznaczona na stałą wystawę. Zespół specjalistów pracuje nad nią już od 2016 roku, konsultantami są historycy UAM. Wystawa stała będzie przedstawiać historię Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, jego przyczyny i uwarunkowania a następnie skutki i formy pamięci. Ekspozycja przybliży historię powstania nie tylko w aspekcie militarnym. Będzie opowiadać również o postawach obywatelskich i dojrzałości myśli politycznej oraz skuteczności dyplomatycznej. Ukazany też zostanie wpływ zrywu Wielkopolan na odzyskanie przez Polskę niepodległości, zaprezentowane będą formy pamięci o powstaniu i losy jego uczestników.

Na pozostałych 60 proc. powierzchni budynku znajdą się sale do działań edukacyjnych, sala konferencyjna z możliwością prezentacji filmów, magazyny i pracownie konserwacji zbiorów, biura pracowników merytorycznych i administracji, biblioteka, sklepik i kawiarnia.