REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Konkurs na koncepcję Izby i Muru Pamięci w Warszawie

  • Autor: UM Warszawa
  • 17 lis 2014 09:01
Konkurs na koncepcję Izby i Muru Pamięci w Warszawie
Warszawa ogłosiła konkurs architektoniczny, fot. Fotolia

Na Cmentarzu Powstańców Warszawy przy ul. Wolskiej zostanie wybudowana Izba Pamięci. Warszawa ogłosiła konkurs architektoniczny na koncepcję architektoniczną pawilonu i jego otoczenia.

REKLAMA

 - Cmentarz Powstańców Warszawy to specyficzne miejsce w którym znajdują się prochy dziesiątków tysięcy, w większości anonimowych ofiar powstania i II wojny. Przez wiele lat ta nekropolia była zapomniana i spychana w niepamięć. Teraz przywracamy jej tożsamość stolicy i chcemy stworzyć miejsce w którym będzie można godnie uczcić pamięć i przybliżyć sylwetki uczestników tamtych wydarzeń. Nie zapominamy również o otoczeniu cmentarza i zajmiemy się także parkiem Powstańców Warszawy – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent m.st. Warszawy.

W Izbie Pamięci będzie eksponowana stała wystawa dokumentująca życie w okupowanej stolicy – zwiedzający będą mogli zapoznać się z informacjami o zbrodniach popełnionych w latach 1939-1945, miejscach egzekucji i pochówku ofiar oraz historią Cmentarza Powstańców. Natomiast na Murze Pamięci, który ma powstać w pobliżu pawilonu zostaną umieszczone imiona i nazwiska zidentyfikowanych osób pochowanych w nekropolii. Najbardziej dogodną lokalizacje pawilonu wskażą architekci.

Wnioski o dopuszczenie do udziału w konkursie należy składać do 12 grudnia 2014 r. do godz. 16.00.

Sąd konkursowy pod przewodnictwem dyrektora Biura Architektury i Planowania Przestrzennego - Marka Mikosa oceni projekty pod katem atrakcyjności i funkcjonalności zaproponowanych rozwiązań, doboru lokalizacji oraz ekonomii realizacji i eksploatacji.

Zdobywca I nagrody otrzyma 70 tys. złotych oraz zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki wykonania projektu realizacyjnego pomnika, II nagrody - 40 tys. zł,  a III - 30 tys. złotych. Pula na ewentualne wyróżnienia wynosi 40 tys. złotych.

Termin składania prac mija 24 kwietnia 2015 r. o godz. 16.00. Wyniki konkursu będą znane na początku maja. Regulamin konkursu jest dostępny na stronie warszawskiego magistratu.

Na Cmentarzu Powstańców Warszawy, założonym w 1945 r. spoczywa ponad 100 tys. osób, głównie cywili poległych w czasie podczas Powstania Warszawskiego – w tym tysiące nigdy nie zidentyfikowanych ofiar rzezi Woli. Pochowano na nim również żołnierzy kampanii wrześniowej, więźniów Pawiaka i wielu, wielu innych.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY