REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Konkurs na koncepcję Izby Pamięci rozstrzygnięty

  • Autor: PAP
  • 08 maj 2015 15:33
Konkurs na koncepcję Izby Pamięci rozstrzygnięty
Konkurs na koncepcję Izby Pamięci rozstrzygnięty. W skład zwycięskiego zespołu weszli Piotr Bujnowski, Karina Jędrak, Maciej Koczocik, Krzysztof Makowski i Martyna Rowicka; fot. architektura.um.warszawa.pl

Przedmiotem konkursu była koncepcja architektoniczna Izby Pamięci wraz z Murem Pamięci. Nadesłano na niego 107 prac. Sąd konkursowy przyznał trzy nagrody, pięć wyróżnień finansowych i dwa honorowe.

REKLAMA

Powstanie monolitycznego betonowego pawilonu mieszczącego wystawę stałą dokumentującą życie w okupowanej stolicy i historię nekropolii przewiduje projekt, który zwyciężył w konkursie na koncepcję architektoniczną Izby Pamięci na Cmentarzu Powstańców Warszawy.

Jak podkreślił przewodniczący sądu Marek Mikos, udział w ocenianiu prac ze względu na ich przedmiot był dla niego "osobistym przeżyciem". Wyraził też satysfakcję, że rozstrzygnięcie zbiegło się z rocznicą zakończenia II wojny, której ofiary spoczywają na Cmentarzu Powstańców Warszawy.

- Założenia pierwszej nagrody proponują lokalizację Izby Pamięci, która z szacunkiem odnosi się do zasadniczych założeń kompozycji zespołu autorstwa Romualda Guta i Aliny Scholtzówny. Projekt stosując silną formę i pełne dostojeństwa środki wyrazu konstruuje obiekt mocno oddziaływujący na emocje odwiedzających. Projekt proponuje prostą monolityczną bryłę wśród drzew założenia parkowego - mówił podczas ogłoszenia wyników konkursu Mikos.

Jak opowiadał, surowe wnętrze pawilonu "zanurzające się w półmroku" jest odsunięte od bezpośredniego kontaktu z otoczeniem "kierunkując odwiedzających ku zadumie nad losem miasta i jego mieszkańców". - Także proponowana lokalizacja Muru Pamięci umożliwiająca jego rozbudowę jest w pełni adekwatna do założeń konkursu. W dalszych pracach należy się zastanowić nad sposobem ekspozycji głównej sali pawilonu, a także nad zagadnieniem dostępu do jego wnętrza w godzinach nocnych - dodał przewodniczący sądu konkursowego.

W skład zwycięskiego zespołu weszli Piotr Bujnowski, Karina Jędrak, Maciej Koczocik, Krzysztof Makowski i Martyna Rowicka. Ich praca zakłada powstanie Izby Pamięci składającej się z czterech bloków mieszczących konkretne funkcje, ograniczonych dwiema masywnymi ścianami. W strefie wejściowej ma znaleźć się blok z salą edukacyjną. Naprzeciwko przestrzeń umożliwiająca przechowywanie materiałów archiwalnych lub dydaktycznych. Strefę wejściową ogranicza południowa ściana najważniejszego bloku mieszczącego salę ekspozycyjną. Masywne ściany mają mieścić elementy multimedialne i technologiczne. Blok zamykający budynek od strony północnej zawierać ma zaplecze sanitarne i administracyjne.

- Przy tworzeniu projektu najważniejszy był dla nas szacunek dla miejsca i pracy, jaką tu kiedyś wykonał prof. Gut. W założeniu ma to być projekt dość poważny, w jednego praktycznie materiału - warstwowo układanego betonu, którego masywne ściany mają stworzyć wrażenie powagi i wzmagać emocje. Posadzka będzie wykonana z płyt metalowych, które będą miały pustkę pod sobą co da efekt akustyczny. Te płyty będą się także starzały, każdy kto tam przejdzie pozostawi jakiś ślad, pamięć budynku. Ma być to skromny pawilon stojący wśród drzew - mówił Bujnowski.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY