REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Konkurs na koncepcję Placu Centralnego w Warszawie

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 03 lip 2017 09:32
Konkurs na koncepcję Placu Centralnego w Warszawie
fot. mat. prasowe
Konkurs na koncepcję Placu Centralnego w Warszawie
Konkurs na koncepcję Placu Centralnego w Warszawie
Konkurs na koncepcję Placu Centralnego w Warszawie

Architekci startujący w konkursie zaprojektują nowy Plac, który zajmie miejsce centralnego fragmentu położonego w ścisłym centrum Warszawy Placu Defilad – czyli przestrzeń pomiędzy głównym wejściem do Pałacu Kultury i Nauki a ulicą Marszałkowską. Pierzeję północną przyszłego placu stworzą budynki Muzeum Sztuki Nowoczesnej i teatru TR Warszawa. Kulturze i usługom będzie dedykowana również planowana pierzeja południowa, wyznaczona w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.

REKLAMA

- Chcemy wreszcie „odczarować” to miejsce, przywrócić miastu i jego mieszkańcom. Warszawiacy będą mieli istotny głos w tej sprawie. Skonsultujemy z nimi prace wybrane w konkursie. Jestem bardzo ciekawa odpowiedzi architektów na to trudne konkursowe wyzwanie oraz głosów mieszkańców, które zostaną zebrane podczas konsultacji społecznych - mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy.

Najważniejsze terminy:

składanie wniosków o dopuszczenie do uczestnictwa w konkursie - do 4 sierpnia 2017 r. do godz. 16.00
składanie prac konkursowych (w godzinach 8.00 - 16.00) - do 24 października 2017 r. do godz. 16.00

Organizatorem konkursu jest Miasto Stołeczne Warszawa, w imieniu którego postępowanie prowadzi Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego.

- Szukamy nowej tożsamości tego miejsca, ważnego dla warszawiaków i gości odwiedzających stolicę. Wizji jego działania nie tylko od święta, ale też na co dzień - o różnych porach dnia i roku. Konkurs traktujemy jako element konsultacji społecznych, o które wnioskowali warszawscy aktywiści - mówi Marlena Happach, architekt miasta.

Ze względu na historyczną rolę i znaczenie Placu w świadomości społecznej, oraz jego centralne położenie w mieście, przyszła forma Placu wymaga pogłębionych studiów i społecznego udziału w projektowaniu.

Zwycięska praca konkursowa  zostanie wyłoniona na drodze niestandardowej, trzyetapowej procedury:

Etap I: Konkurs architektoniczno-urbanistyczny, w którym Sąd konkursowy przyzna nagrody równorzędne.
Etap II: Konsultacje społeczne w formie publicznej dyskusji o nagrodzonych projektach.
Etap III: Negocjacje z Autorami nagrodzonych projektów z uwzględnieniem konsultacji społecznych zakończone wskazaniem zwycięskiej pracy.

Organizator konkursu przewiduje przyznanie pięciu równorzędnych nagród w wysokości 50 000 zł brutto każda oraz dla każdego z nagrodzonych zaproszenie do negocjacji w trybie negocjacji bez ogłoszenia (postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego, którego przedmiotem będzie szczegółowe opracowanie pracy konkursowej, stanowiące podstawę dla realizacji budowy placu). Decyzję o przyznaniu ewentualnych wyróżnień oraz ich ilości i wysokości kwot, określi Sąd Konkursowy w ramach ogólnej puli przyznanej na nagrody, czyli 250 000 zł brutto. Wyróżnienia zostaną przyznane w przypadku gdy Sąd Konkursowy ograniczy liczbę nagród.

Nadesłane projekty oceni Sąd Konkursowy w składzie:

- Marlena Happach – Architekt Miasta – Przewodnicząca Sądu Konkursowego

- Paweł Barański – p.o. Dyrektora Stołecznego Zarządu Rozbudowy Miasta

- Krzysztof Domaradzki – architekt - sędzia SARP o/Warszawa

- Dariusz Hyc – architekt - sędzia SARP o/Warszawa

- Monika Komorowska – Naczelnik Wydziału Dialogu w Planowaniu BAiPPRekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY