REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Konkurs na ławkę z "krakowskim charakterem"

  • Autor: PAP
  • 17 mar 2016 15:54
Konkurs na ławkę z "krakowskim charakterem"
fot. Fotolia

Opracowanie koncepcji ławki miejskiej z krakowskim charakterem to zadanie dla studentów Politechniki Krakowskiej i krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, uczestniczących w warsztatach i konkursie "Oswajanie miasta. Na czym usiąść?". To pierwszy tego typu konkurs w Krakowie.

REKLAMA

Studenci będą musieli zaprojektować zestaw: ławka rekreacyjna (do wykorzystania w parkach, na skwerach i zieleńcach itd.), ławka komunikacyjna (związana z ruchem ulicznym, do postawienia przy pasach drogowych, na przystankach komunikacyjnych) oraz kosz.

Zgodnie z założeniami konkursu, te elementy mają się wpisywać w charakter przestrzeni miejskiej Krakowa. Konkurs organizuje Instytut Architektury Krajobrazu PK, Wydział Architektury Wnętrz ASP oraz Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie.

"Przedmiotem warsztatów i konkursu jest opracowanie projektu koncepcyjnego ławki miejskiej, która może być elementem różnego typu przestrzeni miejskich i wpłynie na ożywienie ich, uczyni przestrzeń miejską bardziej przyjazną, komfortową, a jednocześnie identyfikowalną z Krakowem" - powiedziała koordynatorka konkursu na PK dr inż. arch. Katarzyna Łakomy z Zakładu Sztuki Ogrodowej i Terenów Zielonych PK.

Jak stwierdziła, "to bardzo trudny konkurs". "Z jednej strony chcemy, żeby ta ławka była w jakiś sposób kojarzona z Krakowem, z drugiej oczekujemy, żeby była estetyczna, trwała i uniwersalna - tak żeby pasowała do wielu przestrzeni, nie tylko na Starym Mieście, ale i na nowych osiedlach. To trudne zadanie" - podkreśliła Łakomy.

"Nie chcemy pawich piór, ławek precli czy miniaturek Barbakanu. Chcemy czegoś nowoczesnego, oryginalnego, ale zawierającego ten akcent krakowski, bardziej w firmie symbolicznej, przemyślanej - nie dosłownie" - dodała koordynatorka.

Oficjalne ogłoszenie wyników konkursu nastąpi 28 kwietnia 2016 r. Zwycięski projekt ma szansę zostać wdrożony do produkcji.

Wszystkie prace konkursowe zostaną zaprezentowane w maju na wystawie w Nowohuckim Centrum Kultury i w siedzibie Zarządu Zieleni Miejskiej.

Patronat honorowy nad konkursem objęli rektor Politechniki Krakowskiej i dziekani Wydziału Architektury PK i Wydziału Architektury Wnętrz ASP oraz dyrektor Instytutu Architektury Krajobrazu Wydziału Architektury PK i Stowarzyszenie Polskich Architektów Krajobrazu.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY