REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Konkurs na najlepszą gdańską realizację architektoniczną

  • Autor: PAP
  • 12 lut 2018 09:30
Konkurs na najlepszą gdańską realizację architektoniczną
fot. pixabay.com

Do 28 lutego można zgłaszać propozycje do konkursu na najlepszą gdańską realizację architektoniczną. Plebiscyt organizowany jest co dwa lata, pierwszy odbył się w 2016 r., nagrodzono wtedy cztery obiekty.

REKLAMA

"Zgłoszenia do konkursu może dokonać każdy. W jego pierwszej edycji kapituła rozpatrywała 15 kandydatur" - powiedziała PAP Joanna Kubik z referatu prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Propozycje powinny zawierać adres, zdjęcie budowli oraz krótki opis.

Kubik wyjaśniła, że zgłoszenia mogą dotyczyć obiektów, których realizacja miała miejsce w ciągu dwóch ostatnich lat kalendarzowych poprzedzających rok konkursu.

Konkurs organizowany jest w celu promocji gdańskiej architektury i dobrych przykładów, mogących stanowić wyznacznik jakościowy dla nowych inwestycji budowlanych w Gdańsku.

Nagrodę otrzymają realizacje architektoniczne za szczególne wartości architektoniczne dla przestrzeni publicznej. Nagroda może być przyznana za najlepszy budynek, zespół budynków, budowlę (mosty, wiadukty, wieże itp.) elementy terenowe (założenia parkowe, promenady, urządzenia sportowe itp.).

Inicjatorem i organizatorem konkursu jest prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. W grudniu 2015 r. podpisano porozumienie między prezydentem Gdańska a Stowarzyszeniem Architektów Polskich Oddział Wybrzeże na zorganizowanie konkursu i przyznawanie "Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska dla najlepszej gdańskiej realizacji architektonicznej".

Wyboru nagrodzonych realizacji dokona Kapituła Nagrody złożona z przedstawicieli SARP Oddział Wybrzeże oraz przedstawicieli Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Laureaci zostaną ogłoszeni do końca kwietnia.

Nagrodę stanowi statuetka, dyplom i plakietka metalowa, zawierająca imiona, nazwiska lub nazwy autora projektu, inwestora i wykonawcy, przeznaczona do wmurowania w nagrodzony obiekt.

W pierwszej edycji konkursu nagrodzono budynek Starego Maneżu w Garnizonie we Wrzeszczu, rekonstrukcję wieżyczki z Alegorią Nauki na gmachu głównym Politechniki Gdańskiej, budynek Ośrodka Kultury Morskiej (Narodowe Muzeum Morskie) oraz Neofilologii i Rektoratu Uniwersytetu Gdańskiego.

Dyplomem uhonorowano natomiast rozbudowującą się siedzibę LPP przy ul. Łąkowej na Dolnym Mieście. Kapituła zdecydowała także o przyznaniu nagrody specjalnej dla budynku Europejskiego Centrum Solidarności.

Propozycje do tegorocznej edycji konkursu należy wysyłać drogą elektroniczną na adres: najlepsza.architektura@gdansk.gda.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY