REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Kto wykona wystawę w Muzeum II Wojny Światowej?

  • Autor: PAP
  • 06 mar 2014 13:38
Kto wykona wystawę w Muzeum II Wojny Światowej?
fot. Fotolia

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ogłosiło przetarg na wykonanie wystawy głównej. Ekspozycja ma pokazywać wojenne losy Polaków, ale też doświadczenia innych narodów. Zajmie ok. 7 tys. m kw. powierzchni i będzie jedną z największych tego typu wystaw na świecie.

REKLAMA

Jak poinformował w czwartek PAP zastępca dyrektora Muzeum Janusz Marszalec, w ramach ogłoszonego przetargu placówka czeka do 18 kwietnia na zgłoszenia chętnych polskich i zagranicznych firm czy konsorcjów. Spośród zgłoszeń wybranych zostanie maksymalnie dziesięć, których autorzy zostaną zaproszeni do złożenia konkretnych ofert cenowych.

O wyborze firm dopuszczonych do składania ofert cenowych decydować będzie głównie dobra kondycja finansowa zgłaszającego oraz dotychczasowe doświadczenie w realizacji podobnych prac.

Muzeum szacuje, że wykonanie wystawy głównej będzie kosztować ponad 37 mln zł (bez VAT). Prace będą polegały m.in. na wykonaniu wszystkich stałych elementów ekspozycji: ścian, detali podwieszanych, modeli, stanowisk multimedialnych itp. Zwycięzca będzie też musiał wykonać instalacje techniczne oraz zakupić i zamontować urządzenia multimedialne, oświetleniowe i teletechniczne. Będzie miał półtora roku na realizację prac.

Wystawa główna Muzeum II Wojny Światowej składać się będzie z trzech bloków nazwanych wstępnie: "Droga do wojny", "Groza wojny" oraz "Długi cień wojny".

Projekt ekspozycji przygotowała belgijska firma Tempora SA, która w październiku 2009 r. zwyciężyła w konkursie na wstępną koncepcję wystawy. Motywując wybór zwycięzcy jury podkreślało wówczas, że Belgowie przedstawili ciekawe i oryginalne pomysły pozwalające przy tym na dużą elastyczność w ostatecznym urządzeniu wystawy. "Elastyczność była dla nas bardzo istotna, bo w momencie opracowywania koncepcji dopiero zbieraliśmy eksponaty na wystawę i jej ostateczny kształt był modyfikowany pod kątem kolejnych pamiątek, jakie do nas trafiały z szuflad, strychów itp." - podkreślił w rozmowie z PAP Marszalec.

Wśród ciekawych elementów, które znalazły się w ostatecznym projekcie jest m.in. sala z podwieszoną pod sufitem olbrzymią swastyką rzucającą na zwiedzających cień. Na ekspozycji znajdzie się też potężna - kilkumetrowej wysokości, ściana ze zdjęciami ofiar II wojny światowej. W muzealnym wnętrzu odtworzone zostaną również dwie miejskie uliczki: jedna w przedwojennej formie, druga - ze zniszczeniami spowodowanymi przez działania wojenne i sowieckim czołgiem jako symbolem nowego porządku wprowadzonego po zakończeniu wojny.

Jak zaznaczył Marszalec, urządzona w nowoczesny sposób scenografia uzupełniona o liczne multimedia będzie tylko tłem dla autentycznych przedmiotów związanych z II wojną, a całość ma pokazać spójny obraz konfliktu wojennego i jego konsekwencji zarówno w kontekście politycznym, jak i losów pojedynczych ludzi. "Na wystawie znajdzie się część poświęcona m.in. holocaustowi czy zbrodni katyńskiej. Po raz pierwszy w polskim muzeum będzie kompleksowo pokazana kwestia wołyńska" - wyjaśnił Marszalec dodając, że osobno omówione zostanie także Polskie Państwo Podziemne ze wszystkim aspektami jego działalności.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY