REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Kto zaprojektuje Centrum Nauki InnoPolice? Osiem pracowni w konkursie

  • Autor: PAP
  • 07 lis 2016 10:52
fot. pixabay.com

Osiem firm zgłosiło się do konkursu na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej Centrum Nauki InnoPolice, które za 70 mln zł powstanie w mazurskim Szczytnie. Ma ono w nowatorski sposób popularyzować wiedzę o bezpieczeństwie i służbach mundurowych.

REKLAMA

Jak poinformował PAP zastępca burmistrza Szczytna Krzysztof Kaczmarczyk, zwycięzca konkursu ogłoszonego przez urząd miasta opracuje pełną dokumentację, łącznie z pozwoleniem na budowę przyszłego Centrum Nauki InnoPolice. Najlepszą pracę ma wybrać do lutego przyszłego roku komisja konkursowa, która oceni propozycje przygotowane przez osiem biur architektonicznych z całego kraju.

Władze mazurskiego miasta liczą, że placówka popularyzująca wiedzę z zakresu szeroko rozumianego bezpieczeństwa stanie się atrakcją turystyczną regionu. Przez eksperymentowanie i zabawę ma przygotowywać dzieci i młodzież do współpracy z policją oraz innymi służbami mundurowymi i ratowniczymi w sytuacjach zagrożenia.

InnoPolice ma powstać do 2020 r. na działce o powierzchni 7 tys. m kw. sąsiadującej z Wyższą Szkołą Policji w Szczytnie, która jest partnerem gminy w tym przedsięwzięciu. Budowa i wyposażenie centrum będzie kosztować ok. 70 mln zł, z czego 85 proc. to dofinansowanie unijne z Regionalnego Programu Operacyjnego. Tzw. preumowę na realizację tego projektu władze miasta podpisały w lipcu z samorządem woj. warmińsko-mazurskiego.

Pomysłodawcy chcą, żeby placówka w atrakcyjny i kompleksowy sposób pomagała realizować założenia programów nauczania z zakresu bezpieczeństwa, na poziomie od przedszkoli po szkoły średnie.

Poszczególne strefy tematyczne mają być poświęcone bezpieczeństwu publicznemu (policja), terytorialnemu (straż graniczna), pożarowemu (straż pożarna) i osobistemu (WOPR i inne służby ratunkowe). Sale wykładowe, wystawy i laboratoria będą miały charakter multimedialny i interaktywny. Mają przygotowywać zwiedzających do różnego rodzaju zagrożeń; od cyberprzestępczości i wypadków komunikacyjnych po klęski żywiołowe i działania terrorystyczne.

Na terenie centrum przewidziano m.in. stworzenie miasteczka ruchu drogowego z miniaturową zabudową, elektrycznymi pojazdami i symulatorami samochodowymi, plac zabaw z torem sprawnościowym, laserową strzelnicę, wirtualne lustra i interaktywne podłogi, pracownie kryminalistyczne czy szkołę detektywów. Placówka ma być przeznaczona dla zwiedzających indywidualnie i grup zorganizowanych oraz przystosowana do potrzeb niepełnosprawnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY