REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Kto zaprojektuje Pracownię Przewrotu Kopernikańskiego? Aż 35 chętnych!

  • Autor: UM Warszawa
  • 19 maj 2017 16:05
fot. shutterstock

Trzydzieści pięć pracowni z kraju i z zagranicy weźmie udział w konkursie na architektoniczną koncepcję nowego obiektu Centrum Nauki Kopernik - siedziby Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego (PPK) w Warszawie.

REKLAMA

Architekci poznali już przestrzeń, w której ma ona stanąć i zapoznali się ze specyfiką planowanej działalności. Rozpoczęły się prace nad koncepcjami, które muszą być ukończone do 26 czerwca. Sąd konkursowy oceni propozycje i 4 lipca ogłosi wyniki. Nagrodzone prace zostaną pokazane na wystawie pokonkursowej, której wernisaż jest przewidziany bezpośrednio po werdykcie jurorów reprezentujących środowisko architektów (SARP), Miasto st. Warszawę i inwestora - Centrum Nauki Kopernik.

Wyzwania naukowe i architektoniczne

Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego będzie głęboko interdyscyplinarnym i międzysektorowym centrum badawczo-rozwojowym, działającym w obszarze tzw. learning studies. Połączy badania z zakresu antropologii, edukacji, psychologii i socjologii oraz nowych technologii i nauk inżynieryjnych, by tworzyć prototypy i innowacyjne rozwiązania edukacyjne, wspierające rozwój kompetencji kluczowych w 21. wieku.

Planowany budynek ma być otwartą przestrzenią, w której współpracować będzie około 200 osób - pracownicy Kopernika, członkowie i partnerzy konsorcjum, obejmującego uczelnie, wiodące firmy z obszaru nowych technologii i mediów, innowacyjne startupy. Bogaty program działalności PPK wymaga zaaranżowania wielofunkcyjnej przestrzeni, łatwej do modyfikowania, często o nietypowym przeznaczeniu.

Kolejne wyzwanie to realizacja projektu w nowatorskiej technologii BIM (ang. Building Information Modeling). Daje ona możliwość testowania różnych wariantów i schematów w świecie wirtualnym i ułatwia wybór optymalnego rozwiązania. Umożliwia także ciągły dostęp do wszelkich informacji, kosztów i harmonogramów. W Polsce nie zbudowano jeszcze żadnego budynku korzystając z tej technologii, mamy więc szansę być pierwsi.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY