Które wnętrze centrum handlowego warte jest nagrody?PropertyDesign.pl - 10-01-2019 09:00


Forum Gdańsk, Galeria Madison, Galeria Libero Katowice, Atrium Promenada i Centrum Praskie Koneser - te obiekty zostały nominowane w konkursie Property Design Awards w kategorii "Design - Wnętrze: Centrum Handlowe".

Konkurs Property Design Awards organizowany jest w ramach 4 Design Days – największego w tej części Europy wydarzenia rynku nieruchomości, architektury, wnętrz i wzornictwa, które odbędzie się w dniach 24-27 stycznia 2019 roku w MCK i Spodku w Katowicach oraz konferencji Property Forum Katowice 2019. Konkurs ma za zadanie nagrodzić najlepsze projekty komercyjne i publiczne w Polsce oddane do użytku do końca 2018 roku.

Te inwestycje nominowaliśmy w kategorii: Design - Centrum Handlowe:

Forum Gdańsk

Forum Gdańsk, inwestycja Multi Development Poland i projekt SUD Architectes oraz T+T Design to 170 sklepów, ponad 20 restauracji i kawiarni, place zabaw i place publiczne, tarasy widokowe oraz niezwykła zieleń. Inwestor zapewnia, że to najnowocześniejsza przestrzeń publiczno-handlowa w Polsce i największa oddana w tym roku. Na terenie kompleksu znajduje się m.in. ok. 130 ławek wypoczynkowych, w strefie gastronomicznej jest prawie 600 miejsc do siedzenia, znalazł się również plac zabaw, pokoje rodzinne oraz jeden pokój dla mam karmiących. - Historyczna architektura harmonijnie łączy się tutaj z nowoczesnymi, szklanymi powierzchniami. Całość jest bardzo przestronna, jasna i przejrzysta, a szkło zapewnia dostęp do światła dziennego - mówią architekci.

Galeria Libero Katowice

Czołowa inwestycja Echo Investment galeria Libero szkicu Mofo Architekci ma blisko 45 tys. mkw. powierzchni, na której znalazło się ponad 150 sklepów, punktów usługowych, restauracji czy kawiarni. Libero to świetnie skrojona oferta handlowa i rozrywkowa, a do tego wyjątkowy komfort i design. - Od początku założyliśmy sobie, że naszymi priorytetami będzie przyjazność obiektu i wynikające z niej poczucie komfortu przyszłych użytkowników. Ludzie chcą dziś nowych doświadczeń podczas wizyty w obiekcie handlowym, chcą korzystać z nowych funkcji, takich jak restauracje z obsługą kelnerską czy centra medyczna. Klienci oczekują, że nowe projekty będą dla nich naturalnymi miejscami spotkań, gdzie oprócz wyjątkowej oferty butikowej znajdzie się też bogata oferta rozrywkowa, sportowa, gastronomiczna czy edukacyjna. Dlatego też w Libero znajdziemy niezwykle wygodny parking, szersze miejsca postojowe, łagodne podjazdy, a w obiekcie wysokie witryny, przestronne pasaże, poszerzone schody ruchome i najnowsze rozwiązania architektoniczne, które mają sprawić, że goście Libero poczują się wygodnie - mówią twórcy projektu. 

Atrium Promenada

Jedno z najstarszych centrów handlowych w Polsce, Atrium Promenada dzięki SUD Architectes zyskało nowe oblicze. Dzięki pierwszej fazie prac centrum z portfela Grupy Atrium zyskało unikalne wnętrza, inspirowane architekturą i stylem grand magasin. Główną część pasażu gruntowanie przebudowano, tworząc przestrzenną Aleję Fontann. Otwarto strefę gastronomiczną: Republikę Smaku – zupełnie nową przestrzeń centrum handlowego, przywodzącą na myśl klimatyczne bistra i kafejki w stylu retro. Modernizacja Atrium Pormenada jest największą modernizacją istniejącego centrum handlowego do tej pory w Polsce. Centrum zyskało 13, 2 tys. m2 nowej powierzchni z bogatą ofertą modową i nową strefą food court. Promenada wyróżnia się unikatową na skalę europejską architekturą, która nawiązuje do znanych ulic modowych i kultowych domów towarowych grand magasin światowych stolic mody. Wnętrza zostały zaprojektowane z dbałością o detale i najwyższą jakość wykończeń. Dzięki przeszklonemu sufitowi, kryształowym żyrandolom i transparentnym balustradom wnętrza zostały wypełnione światłem. Wrażenie ekskluzywności potęguje przestrzenny pasaż z podwójnymi, 6-metrowymi witrynami oraz nowe strefy wypoczynku. Centralnym punktem Alei jest 12 metrowa fontanna o średnicy 5 metrów, pozwalająca na zsynchronizowaną grę świateł, wody i muzyki. Atrium Promenada zyskało nową strefę restauracyjną - Republika Smaku, o unikalnej atmosferze, dzięki drobiazgowo dopracowanej aranżacji wnętrz. Za projekt modernizacji odpowiada pracownia SUD Architectes.

Galeria Handlowa Madison

Po przeprowadzonym w tym roku gruntownym remoncie Galerii Madison w Gdańsku autorstwa pracowni Virgo, design wnętrz nawiązuje do skandynawskiej estetyki: prostych form, przyjaznej architektury opartej o naturalne materiały oraz filozofii „hygge”. W jasnych, przestronnych korytarzach na klientów czekają komfortowe strefy wypoczynku wypełnione przytulnymi fotelami i meblami; ozdobami wykonanymi z drewna, co tworzy komfortową, niemalże domową przestrzeń handlową. W części restauracyjnej pojawiają się regały z książkami oraz „common table" duże, wspólne stoły, które zachęcają do współdzielenia posiłków i podkreślają przyjazną atmosferę miejsca. Podczas remontu zmodernizowano także pasaże galerii: ujednolicono witryny sklepów, wymieniono okładziny podłogowe i sufity, zamontowano nowe oświetlenie oraz system identyfikacji i nawigacji. Jasne, pełne naturalnego światła, wnętrze można podziwiać z nowej, panoramicznej windy.

Pasaż Handlowo-Usługowy, Centrum Praskie Koneser

Projekt architektoniczny Konesera opracowała pracownia Juvenes. Komercyjna część projektu – realizowana przez Grupę Liebrecht & wooD oraz BBI Development S.A. – oferuje 20 000 mkw. powierzchni przeznaczonych na funkcje handlowe, usługowe, gastronomiczne i kulturalne, a także 25 500 mkw. powierzchni biurowych, w tym biura loftowe. 

30 proc. z 21 800 mkw. powierzchni handlowej przeznaczono na klimatyczne restauracje, kawiarnie i bary (ZONI, bistro WuWu, Pijalnia Czekolady E. Wedel, Bar ¾, Ferment Praski, Frankie’s, ORZO, 24-godzinny koncept restauracyjno-klubowy Grupy Warszawa, Bombaj Masala, Azia Restaurants i inne).

W Koneserze została stworzona unikalna przestrzeń dla butików młodych marek modowych oraz wyposażenia wnętrz, zróżnicowanych pod względem ceny i oferty. W ostatni weekend września zostaną otwarte punkty takich marek jak Prysznic Modowy Marioli Turbiarz, So Chick So Freak, Targi Rzeczy Ładnych, s:HEirt, ONE No.1 Varsovie, Muscat, Mydlarnia Cztery Szpaki, POLISH DESIGN, I Love Grain oraz Freeshion.

Ponadto w części handlowo-usługowej ulokowało się m.in. Centrum Medyczne Damiana, klub Zdrofit Fitness (otwarcie klubu w listopadzie tego roku), a także takie sklepy i punkty usługowe jak Biedronka, Inmedio, Świat Książki, Pralnia Lagoon czy ING Bank.