REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Muzeum Żołnierzy Wyklętych czeka na projekt budynku

  • Autor: Ministerstwo Sprawiedliwości
  • 05 paź 2016 13:19
Muzeum Żołnierzy Wyklętych czeka na projekt budynku
fot. Fotolia

Do 20 października br. można składać wnioski o dopuszczenie do udziału w konkursie na opracowanie architektoniczne przyszłego Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL Rozstrzygnięcie nastąpi 25 stycznia 2017 r.

REKLAMA

4 października 2016 r. w Areszcie Śledczym w Warszawie-Mokotowie odbyła się konferencja prasowa, na której ogłoszono konkurs na opracowanie architektoniczne przyszłego Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Muzeum powstanie na terenie więzienia przy ulicy Rakowieckiej 37.

 - To będzie muzeum wyjątkowe, nie tylko w skali Polski, ale również w skali Europy – mówił podczas konferencji Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Patryk Jaki, któremu Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro powierzył nadzór nad realizacją projektu budowy muzeum. Wiceminister Patryk Jaki wskazał, że przez pół roku udało zrobić się to, czego nie udało się osiągnąć innym przez ostatnie lata. Muzeum już działa na terenie funkcjonującego aresztu, zbiera eksponaty, prowadzi działalność edukacyjną, pracownicy placówki oprowadzają wycieczki. Minister zachęcał do uczestnictwa w konkursie architektów z kraju oraz zagranicy. Zapowiedział, że dokumenty zostaną przetłumaczone na inne języki, by dotrzeć do najlepszych specjalistów z całego świata. Ideą powstania muzeum, co zaznaczył Patryk Jaki, jest chwalenie się naszą piękną historią. Dlatego należy przedstawiać światu postaci takie jak rotmistrz Witold Pilecki i inni bohaterowie polskiego podziemia niepodległościowego.

Arkadiusz Karbowiak, dyrektor Instytucji Gospodarki Budżetowej „Mazovia”, będącej podmiotem zamawiającym, przedstawił informacje dotyczące technicznych aspektów oraz przewidzianych w regulaminie konkursu terminów. Zaznaczył, że zadaniem konkursu jest wyłonienie, poprzez weryfikację i ocenę zgodnie z zasadami Regulaminu, spójnej koncepcji Muzeum. Będzie ona podstawą do opracowania pełnej dokumentacji projektowej umożliwiającej realizację inwestycji. Konkurs ma umożliwić uzyskanie najlepszej pod względem przestrzennym, funkcjonalnym i architektonicznym koncepcji modernizacji wnętrz w istniejących obiektach. Chodzi również o rozbudowę byłego więzienia przy Rakowieckiej 37 w Warszawie na cele związane z Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.

Projektowane rozwiązania funkcjonalno–przestrzenne będą musiały umożliwiać zastosowanie nowoczesnych przestrzeni w zależności od potrzeb. Dyrektor Karbowiak ogłosił również, że zwycięzca konkursu otrzyma nagrodę w wysokości 50 tys. zł, a zdobywcy miejsc drugiego i trzeciego - nagrody w wysokości odpowiednio 30 tys. zł i 20 tys. zł. Przewidziano również dwa dodatkowe wyróżnienia, które zostaną nagrodzone kwotą po 10 tys. zł. Przedstawiony został również harmonogram konkursu, zakładający publiczne ogłoszenie jego wyników 25 stycznia 2017 r.

Harmonogram konkursu:

- do 20.10.2016 r. do godz. 15:00 należy składać wnioski o dopuszczenie do udziału w konkursie

- do 28.10.2016 r. na podstawie wniosków wyłonieni uczestnicy zostaną powiadomieni o wynikach kwalifikacji do udziału w konkursie

- 04.11.2016 r. oraz 05.11.2016 r. - w tych dniach uczestnicy mogą dokonać wizji lokalnej terenu opracowania konkursowego. Wyrażenie chęci uczestnictwa należy zgłosić do 31.10.2016 r.

 - prace konkursowe składać należy do 16.01.2017r. do godz. 15:00 (wiążąca jest data doręczenia)

 - 25 stycznia 2017 r., odbędzie się oficjalne, publiczne ogłoszenie wyników konkursu.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY