REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Na starcie konkurs. Kompleks sportowy "Warszawianka" czekają wielkie zmiany

  • Autor: SARP Warszawa
  • 05 lip 2016 10:15
fot. Fotolia

Ogłoszony został międzynarodowy konkurs koncepcyjny na projekt rewitalizacji kompleksu sportowego „Warszawianka” położonego na warszawskim Mokotowie.

REKLAMA

Kompleks sportowy, zaprojektowany w 1954 roku przez zespół Zakładów Artystyczno-Badawczych Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie — Jerzego Sołtana, Zbigniewa Ihnatowicza, Wojciecha Fangora i Lecha Tomaszewskiego — był „poetycko-przestrzennym wykładem o Ziemi, o możliwości koegzystencji Natury i Działalności Człowieka“. To określenie zaprzyjaźnionego z twórcami „Warszawianki” architekta Oskara Hansena doskonale oddawało istotę projektu, składającego się z przestrzennych form wyrzeźbionych w masywie Skarpy Wiślanej. Formy powstałe z ziemi, zieleni i betonu wchodziły w dialog z zastaną przestrzenią, tworząc wybitne dzieło architektury, integrujące przebywającego w nim człowieka z krajobrazem w skali miasta i kraju.

Z czasem pierwotny zamysł architektoniczny „Warszawianki” stał się mniej widoczny — formy wyrzeźbione w skarpie zarosły zdziczałe rośliny, budynki sportowe zostały znacząco przebudowane, a relację stadionu do doliny Wisły zaburzyły powstające wokół niego wysokie bloki. „Warszawianka” nie zniknęła jednak bezpowrotnie.

Międzynarodowy konkurs koncepcyjny organizowany przez platformę Ctrl+Space we współpracy ze Stowarzyszeniem Okolska, Stowarzyszeniem Masław (projekt „Tu Było Tu Stało”) i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie pod honorowym patronatem Burmistrza Dzielnicy Mokotów ma na celu przywrócenie tym terenom ich dawnej świetności. Biorący udział w konkursie zmierzą się z zadaniem adaptacji kompleksu do nowych funkcji sportowych, zapewnienia przestrzeni dla sportu komercyjnego i niekomercyjnego oraz przywrócenia znaczenia tych terenów dla dzielnicy, przy jednoczesnym zachowaniu pierwotnych idei architektonicznych.

Zgłoszenia konkursowe przyjmowane są od 17 czerwca do 17 września 2016 r. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone w październiku 2016 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY