REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Najciekawsze realizacje z drewna

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 02 lut 2018 11:39
Najciekawsze realizacje z drewna
The Smilebfot. Dav Stewart
Najciekawsze realizacje z drewna
Najciekawsze realizacje z drewna
Najciekawsze realizacje z drewna
Najciekawsze realizacje z drewna
Najciekawsze realizacje z drewna
Najciekawsze realizacje z drewna

Za nami wyniki konkursu Wood Awards. W ramach konkursu wyłaniane są najciekawsze realizacje z drewna z zakresu designu, rzemiosła i budownictwa.

REKLAMA

Ustanowiony w 1971 roku konkurs Wood Awards to pierwsze brytyjskie wyróżnienia, przyznawane za wyjątkowe osiągnięcia w architekturze i designie, w których wykorzystano jedyny na świecie materiał naturalnie zgodny ze zrównoważoną gospodarką. W ramach konkursu wyłaniane są najciekawsze realizacje z drewna z zakresu designu, rzemiosła i budownictwa.

 Zwycięzca w kategorii edukacja i sektor publiczny

W kategorii „Edukacja i sektor publiczny” w finale znalazły się aż cztery projekty. Zwycięski okazał się projekt Maggie’s Centre w Oldham. Zdaniem jurorów zasłużył na ten tytuł ze względu na pełne wrażliwości podejście do architektury; ponadto jako pierwszy na świecie przesunął granice w wykorzystaniu drewna liściastego.

Maggie’s to organizacja dobroczynna zapewniająca wsparcie osobom dotkniętym chorobą nowotworową. Ośrodki Maggie’s budowane są na terenach należących do specjalistycznych szpitali onkologicznych – placówek brytyjskiego publicznego systemu opieki zdrowotnej. Emanują ciepłem i przyjazną atmosferą.

Projektując budynek Maggie’s Centre w Oldham i dobierając materiały, architekci dRMM wybrali tulipanowiec amerykański ze względu na korzystny wpływ drewna na otoczenie oraz na typowe dla tego gatunku wytrzymałość i ciepłą barwę.

Dla AHEC jest to jedno z najważniejszych przedsięwzięć w ciągu ostatnich dziesięciu lat prac badawczo-rozwojowych w obszarze nowatorskich rozwiązań dotyczących drewna konstrukcyjnego; niesie ze sobą potencjał upowszechnienia drewna klejonego warstwowo (CLT) w branży budowlanej. Projekt stworzony przez dRMM z wykorzystaniem drewna liściastego ma szansę przyczynić się do zmian w postrzeganiu konstrukcji drewnianych przez architektów i inżynierów.

Gatunek drewna: tulipanowiec amerykański, biały dąb amerykański

Lokalizacja: Oldham, Wielka Brytania

Architekt: dRMM

Klient/właściciel: Maggie’s

Doradztwo materiałowe i pośrednictwo w zakupie: Stowarzyszenie Handlowe Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (AHEC)

Główny wykonawca: Parkinson Building Contractors

Podwykonawca w zakresie drewna konstrukcyjnego: Züblin Timber

Nagroda za najlepszą konstrukcję

Za najlepszy projekt uznano The Smile – konstrukcję zaprezentowaną podczas Festiwalu Designu w Londynie w 2016 r. Projekt doceninono za niezwykłą i wyrafinowaną technologię wykonania oraz zręcznie zamaskowaną, pozorną lekkość całej struktury.

Ten wyjątkowy pawilon miejski z drewna tulipanowca amerykańskiego klejonego warstwowo był wizytówką Festiwalu Designu w Londynie w 2016 r.

The Smile to najbardziej ambitna konstrukcja z drewna klejonego warstwowo, jaka dotychczas powstała. Wyróżnienie Wood Awards jest czwartym, które intalacja otrzymała obok: Display Award na World Architecture Festival, Pavillions Award podczas Architizer A+ Awards oraz nagrody w kategorii Projekt architektoniczny/mała architektura w konkursie Architecture Prize.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY