REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Nie ma dobrych pomysłów na pomnik w Lublinie. KUL unieważnił konkurs

  • Autor: PropertyDesign / BIP / Lublin.wyborcza.pl
  • 14 cze 2017 11:27
Nie ma dobrych pomysłów na pomnik w Lublinie. KUL unieważnił konkurs
fot. Shutterstock

Rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II poinformował, że konkurs na opracowanie projektu rzeźbiarsko-architektonicznego projektu pomnika ks. Idziego Radziszewskiego został unieważniony. Powodem jest niesatysfakcjonujący poziom prac konkursowych.

REKLAMA

Konkurs, który ogłoszono w lutym nie przyniósł organizatorom projektów, które by były satysfakcjonujące. 

- W wyznaczonym terminie do 7 czerwca złożono 11 prac konkursowych. Po zapoznaniu się ze złożonymi pracami oraz przeprowadzeniu oceny, Sąd Konkursowy uznał, że ze względu na niesatysfakcjonujący poziom prac konkursowych oraz brak pracy konkursowej spełniającej oczekiwania Organizatora Konkursu w aspekcie artystycznym, ideowym i estetycznym oraz
urbanistyczno-architektonicznym rozstrzygnięcie konkursu nie jest możliwe - pisze w swoim komunikacje  Rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, ks. prof. dr hab. Antoni Dębiński.

Jak podaje KUL Sąd Konkursowy po zapoznaniu się ze złożonymi pracami konkursowymi uznał, iż w przedstawionych pracach konkursowych brak jest przemyślanych kompleksowych, całościowych i czytelnych walorów artystycznych pomnika.

Przedstawione prace konkursowe nie zawierają dojrzałych rozwinięć przesłania ideowego noszącego znamiona oryginalności, żadna z prac nie wychodzi poza podstawowe rozwiązania. Zaprezentowane w przedstawionych pracach układy kompozycyjne nie wprowadzają rozwiązań przestrzennych, które stanowiłyby spójne i trwałe przedstawienie idei w powiązaniu z najbliższym otoczeniem. Żadna z przedstawionych prac nie spełnia oczekiwań i nie podjęła wyzwania pełnego i odczuwalnego przedstawienia tematu, nie stanowi symbolu postaci ani dzieła. W pracach brak jest formy stanowiącej
wystarczającą odpowiedź na wyzwanie przed którym stanęli Uczestnicy.

- Rozstrzygnięcie Konkursu staje się niemożliwe ze względu na wagę podjętego konkursu oraz poziom przedstawionych prac. Wybór pracy spowodowałby wykonanie w przestrzeni publicznej banalną formę, która w żaden sposób nie stanowiłaby godnego uhonorowania i upamiętnienia ks. Idziego Radziszewskiego - pisze rektor.

Pomnik miałby stanąć na skwerze abp. Józefa Życińskiego, znajdującym się w bezpośrednim sąsiedztwie uczelni (u zbiegu ulicy Radziszewskiego i Alei Racławickich, pomiędzy CSK a hotelem Mercure), w związku z tym konkurs obejmował nie tylko projekt pomnika, ale także koncepcję zagospodarowania jego bezpośredniego otoczenia. Autor najlepszego projektu miał otrzymać nie tylko możliwość realizacji swojej wizji artystycznej, ale również nagrodę pieniężną w wysokości trzydziestu tysięcy złotych.

Jak podaje lokalne Gazeta Wyborcza - uczelnia rozważa ogłoszenie konkursu w trybie zamkniętym. 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY