REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Nieruchomości w Poznaniu o niezwykłym potencjale

  • Autor: poznan.pl
  • 19 sie 2014 11:01
Nieruchomości w Poznaniu o niezwykłym potencjale
Nieruchomości miejskie przy ul. Szkolnej, Koziej, Podgórnej w Poznaniu
Nieruchomości w Poznaniu o niezwykłym potencjale
Nieruchomości w Poznaniu o niezwykłym potencjale
Nieruchomości w Poznaniu o niezwykłym potencjale
Nieruchomości w Poznaniu o niezwykłym potencjale

Przez lata na obszarze ponad 1,3 ha przy płycie Starego Rynku - sercu Poznania - działał szpital miejski. Teraz ten niezwykle atrakcyjny obszar może zmienić przeznaczenie i wizerunek Starego Miasta a także stać się wizytówką nowoczesnego Poznania.

REKLAMA

29 sierpnia br. odbędzie się przetarg na zakup zabudowanej nieruchomości miejskiej przy ul. Szkolnej, Koziej, Podgórnej w Poznaniu. Dzięki koncepcji stworzonej przez doświadczony zespół architektów Trigony z Poznania już dzisiaj można poznać możliwości wykorzystania tego ponad hektarowego terenu.

Jak podaje oficjalny portal Poznan.pl, nadrzędnym założeniem opracowywanej przez zespół Trigony koncepcji architektoniczno-urbanistycznej było stworzenie zagospodarowania wykorzystującego możliwości terenu przy ul. Szkolnej, Podgórnej i Koziej z uwzględnieniem uwarunkowań wynikających z obowiązującego planu miejscowego i wytycznych konserwatorskich.

W wyniku przeprowadzonej analizy oraz prac studyjnych udało się opracować koncepcję funkcjonalną, z zabudową o łącznej powierzchni użytkowej ok 26 700 mkw. Proponowany układ funkcjonalny, wprowadza powierzchnię użytkową w obrębie ścisłego centrum Poznania, wraz z niezbędnymi do jej obsługi miejscami parkingowymi w obrębie terenu inwestycji. Atutem opracowania jest także wkomponowanie w projektowaną zabudowę istniejących na tym obszarze zabytkowych murów miejskich. Ten unikatowy zabytek, wpleciony w planowany układ funkcjonalny znacznie podniesie prestiż i atrakcyjność inwestycji.

Projekt osadzony został w przestrzeni zdominowanej przez zabudowę śródmiejską o charakterze usługowym. Proponowane rozwiązanie wprowadza w istniejącą tkankę urbanistyczną nowoczesne rozwiązania architektoniczne przy jednoczesnym zachowaniu równowagi kompozycji urbanistycznej i spójności z otaczającymi elementami zabytkowymi. W granicy murów miejskich, w parterze, zaprojektowano trakt pieszy łączący ze sobą funkcjonalnie i użytkowo większość elementów układu. Trakt ma wprowadzić dodatkowy ruch pieszy do wnętrza kwartału, co sprzyja podniesieniu wartości jego zabudowy. Zaproponowane rozwiązanie komunikacyjne tworzy łuk prowadzący pracowników i klientów pomiędzy zabytkowymi murami do poszczególnych obiektów tworzących dominanty w zagospodarowanej przestrzeni, począwszy od wejścia z ulicy Szkolnej a na wewnętrznym patio w projektowanej od strony ul. Koziej zabudowie skończywszy.

Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego "Obszar Staromiejski w Poznaniu" na wskazanych terenach ustala się obowiązek utrzymania i/lub wprowadzania tylko: mieszkalnictwa i/lub funkcji wymienionych w planie. Dopuszcza się realizację tylko funkcji: kultury, hotelarskich, nauki i szkolnictwa wyższego, handlu, gastronomii, biur i rzemiosła usługowego, zdrowia.

Szpital Miejski im. J. Strusia przy ul. Szkolnej powstał w wyniku adaptacji w 1854 r. budynku klasztornego, pozostałego po kasacie zakonu karmelitanek. W XIX w. wzdłuż zachodniej pierzei ulicy wzniesiono nowy gmach szpitala, wg projektu Cäsara Stenzla. Powstawał on etapami aż do roku 1902. Na dziedzińcu miejsca parkingowe, niewielki skwer zielony z ozdobną fontanną oraz pojedyncze drzewa i krzewy. Działalność szpitala w tym miejscu została zakończona.

Więcej o przetargu na stronie Poznan.pl w dziale Inwestycje.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY