REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Ogłoszenie wyników konkursu na modernizację Bunkra Sztuki

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 07 paź 2016 12:38
Ogłoszenie wyników konkursu na modernizację Bunkra Sztuki
Widok Miejskiego Pawilonu Wystawowego od strony Plant, lata 60. XX wieku, fot. Daniel Zawadzki, z zasobu archiwum artysty / materiały prasowe

14 października br. Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki otworzy nowy rozdział swojej 66-letniej historii. O godzinie 12 przed wejściem do siedziby Galerii, na Plantach, przewodniczący sądu konkursowego Jerzy Szczepanik-Dzikowski odczyta werdykt konkursu na opracowanie koncepcji architektonicznej przebudowy, rozbudowy i nadbudowy budynku.

REKLAMA

Budynek zaprojektowany przez Krystynę Tołłoczko-Różyską powstał w 1965 roku i do dziś jest jednym z wzorcowych przykładów architektury modernistycznej w Polsce. Pawilon Wystawowy, bo taką nazwę nadała mu architektka, to jeden z nielicznych obiektów od początku do końca zaprojektowany z myślą o działalności wystawienniczej. Dziś bezdyskusyjnie wymaga kompleksowego remontu i przystosowania do potrzeb publiczności, w tym osób niepełnosprawnych. Oryginalny projekt Tołłoczko-Różyskiej wymaga również oczyszczenia z architektonicznych dodatków, którymi obrósł przez lata; niewiele mają one bowiem wspólnego z pierwotną koncepcją, a wręcz utrudniają dostrzeżenie walorów tego miejsca.

Ogłoszony w czerwcu 2016 roku konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej przebudowy, rozbudowy i nadbudowy budynku zakładał m.in. powiększenie powierzchni użytkowej instytucji o bibliotekę, archiwum, salę do działań edukacyjnych, pomieszczenia biurowe i magazyn do przechowywania dzieł z kolekcji Bunkra Sztuki. - Kluczowym założeniem regulaminu, który stworzyliśmy razem z jurorami sądu konkursowego (…), jest otwartość. Zależało nam, by do konkursu przystąpili także młodzi architekci – mówi Magdalena Ziółkowska, dyrektorka Bunkra Sztuki.

Do konkursu zostały zakwalifikowane 33 prace. Główna nagroda to 70 000 złotych. Wszystkie projekty będą dostępne dla publiczności na wystawie plenerowej prezentowanej na Plantach przed budynkiem Galerii.

Na czas remontu Bunkier Sztuki przeniesie się do innego budynku. - Planujemy zacieśnić współpracę z innymi krakowskimi instytucjami. Myślimy również o realizacjach w krakowskiej przestrzeni publicznej. To będzie ciekawy czas, który przeznaczymy na planowanie i przygotowanie wystaw z myślą o nowym budynku – dodaje Magdalena Ziółkowska.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY