REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Oto najlepszy pomysł na łódzkie kamienice

  • Autor: UM Łódź
  • 09 gru 2016 11:10
Oto najlepszy pomysł na łódzkie kamienice
Nagrodę główną zdobyli Damian Urbanek i Łukasz Wawrzyniak z grupy projektowej NEO, fot. UM Łódź

Znamy już wyniki konkursu na zagospodarowanie ślepych ścian kamienic w Łodzi. Nagrodę główną zdobyli Damian Urbanek i Łukasz Wawrzyniak z grupy projektowej NEO.

REKLAMA

- Postanowiliśmy w sposób spójny połączyć to, co historyczne w Łodzi i to, co współczesne, żeby zaprojektować bryłę, będącą bytem na miarę XXI wieku - stąd żyletki. W perspektywie wydają się one spójną elewacją historyczną, a kiedy patrzy się na nie na wprost wyłaniają się z nich modernistyczne bryły ludzi wsparte na słupach, co sugeruje, że to już jest forma współczesna - mówili architekci, podkreślając, że projektując starali się odnieść do tożsamości i kontekstu miasta. Ten sam duet projektantów został uhonorowany trzecim miejscem.

Organizatorem konkursu „Łódzkie ściany" na opracowanie projektu współczesnej metamorfozy szczytowych ścian kamienic jako części przestrzeni miejskiej było Biuro Architekta Miasta. Konkurs miał wzbudzić profesjonalną dyskusję o możliwościach, szansach i ukrytym a niewykorzystanym potencjale rozwojowym ścian szczytowych.

Jak podkreślano, łódzkie ściany wraz ze śladami po wyburzeniu sąsiadującej kamienicy, przypadkowymi oknami i balkonami realizowanymi w różnym czasie i zazwyczaj nielegalnie można uznać jako faktyczny składnik tkanki miejskiej, prawdę rozwoju XIX-wiecznego miasta. Dlatego współczesne łódzkie ściany powinny wpisywać się w kontekst istniejącego otoczenia, współgrać z architekturą elewacji frontowej budynku, tworząc obudowę przestrzeni publicznej odpowiedniej jakości.

Zadaniem uczestników konkursu było znalezienie właściwego środka wyrazu architektonicznego, nowatorskiego, a może odwołującego się do historycznej spuścizny miasta. Konkurs kierowany był do osób związanych z architekturą, sztuką, designem. Udział mogli wziąć zarówno studenci architektury, kierunków artystycznych, jak i architekci czy designerzy.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY