REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Piąta edycja konkursu „Zmień wizję w projekt”

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 11 mar 2016 10:57
Piąta edycja konkursu „Zmień wizję w projekt”
Nagrodzone projekty w konkursie Rockwool w roku 2015
Piąta edycja konkursu „Zmień wizję w projekt”
Piąta edycja konkursu „Zmień wizję w projekt”
Piąta edycja konkursu „Zmień wizję w projekt”
Piąta edycja konkursu „Zmień wizję w projekt”
Piąta edycja konkursu „Zmień wizję w projekt”

Rockwool organizuje konkurs „Zmień wizję w projekt” dla architektów i projektantów, a w tej edycji także dla studentów architektury. Na zwycięzców czekają nagrody o łącznej wartości 75 tys. zł.

REKLAMA

Rockwool Polska od 2012 r. organizuje konkurs dla architektów i projektantów pod wspólną nazwą „Zmień wizję w projekt”. Zadaniem uczestników jest przygotowanie koncepcji architektonicznej lub projektu przeznaczonego do realizacji dowolnego rodzaju obiektu budowlanego. Głównym celem wszystkich edycji było zachęcenie architektów i projektantów do kreatywnego i nieoczywistego podejścia do projektowania – przewrotnego i nietypowego wykorzystania różnych faktur materiałów oraz kolorów, czy też poszukiwania nowatorskiego oblicza prostoty i minimalizmu.

Cztery edycje, cztery inspirujące miasta i 17 nagrodzonych prac

Przez cztery lata trwania konkursu zgłoszonych zostało do niego ponad 140 prac, reprezentujących różne segmenty budownictwa. Spośród nich jury konkursu wyłoniło łącznie 17 zwycięskich projektów, a także wyróżniło wiele interesujących obiektów. Jurorów zafascynowało przewrotne i nieoczywiste wykorzystywanie materiałów (faktur i kolorów), konsekwencja i determinacja w przeprowadzaniu zamysłu estetycznego oraz nowatorskie podejście do funkcjonujących w architekturze od lat prostoty i umiaru. W nagrodę zwycięzcy każdej z edycji odwiedzali słynące z wyjątkowej architektury miasta – Barcelonę, Dubaj, Singapur i Szanghaj.

- W jednej ze zwycięskich prac, kompleksie hotelowo-rekreacyjnym w Trzęsaczu, autorzy postawili na umiar i powściągliwość w konstruowaniu nowej formy, mając w pamięci, że obiekt powstaje na styku z już istniejącym pałacem. Połączono to co najlepszego miała do zaoferowania stara architektura z trendami i możliwościami jakie mamy obecnie – czytamy w uzasadnieniu Jury, które nagrodziło zespół Schick Architekci jedną z głównych nagród, czyli wyjazdem do kosmopolitycznego, tętniącego feerią barw i struktur Singapuru.

Nie tylko dla architektów

Piąta edycja konkursu skierowana jest tym razem do dwóch grup: architektów, projektantów i biur projektowych lub architektonicznych oraz do studentów architektury. – Przyszłość polskiej architektury i budownictwa leżą w rękach, a właściwie umysłach młodych ludzi, którzy jeszcze kształcą się na specjalistycznych kierunkach. To jest także czas, kiedy ich umysły są najbardziej otwarte i spragnione nowych wyzwań, innowacyjnego podejścia do projektowania oraz nowych, nieoczywistych źródeł inspiracji. Nie jest to jednak jedynie kwestia estetyki, ale także funkcjonalności i zrównoważonego, ekologicznego podejścia do architektury. To jak mocno zaszczepimy w młodych Polakach wiedzę i świadomość na temat budownictwa optymalnego energetycznie i ekonomicznie, będzie miało realny wpływ ba przyszłość naszego kraju – uzasadnia decyzję o rozszerzeniu konkursu Piotr Pawlak, członek Jury, kierownik Działu Zarządzania Produktowego i Doradztwa Technicznego Rockwool Polska.

Dwa główne kryteria oceny

Głównym zadaniem postawionym przed tegorocznymi uczestnikami jest zaprojektowanie obiektu (dowolny rodzaj budynku - użyteczności publicznej, edukacyjny i oświatowy, komercyjny lub mieszkaniowy), z wykorzystaniem produktów Rockwool, Rockpanel, lub Rockfon. Jury konkursu będzie oceniało design budynku oraz jedno z poniższych kryteriów, o wyborze którego decydują uczestnicy: efektywność energetyczna i ekologia; bezpieczeństwo pożarowe; komfort wewnętrzny (akustyka i mikroklimat pomieszczeń).

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY